Дивні візерунки

Якщо людина хоче вишивати,
Побачить в цьому радість і красу.
І по узорах буде мандрувати,
І вишиє на квіточці росу,
І створить диво, первозданну казку,
Їй усміхнеться сонечко в вікні,
Бо відіб’ється і любов, і ласка
У хрестиках на білім полотні.

Надія Красоткіна

Людина інтуїтивно обирає для себе узори з певними комбінаціями форм і кольорів, які їй підходять. Адже у кожній людині, яка є унікальним і неповторним творінням, всі закони і тайни світобудови записані в індивідуальній матриці. Споглядаючи барви і форми довколишнього простору, вона підсвідомо «впізнає» саме ті «узори», ті форми і кольори, які для неї є доленосними.

Таким же чином вона може «творити» оптимальне середовище для співжиття і спілкування із близькою собі людиною, вишиваючи, скажімо, сорочки чи рушники. Тому так важливо було в Україні для весільного обряду, аби сама наречена вишивала долю своєї сім’ї, аби ніхто сторонній не вмішувався в гармонію барв любові.

У кожній найменшій клітині людського організму щомиті відбувається феєричний «кривий танець» – танець життя.

«Повертаючи» завитки енергій на вишиваних орнаментах то вліво, то вправо, то вгору, то вниз, вишивальниця своєрідно кодувала рух сил, через які людське тіло буде гармонізуватися у просторі енергій. І в цьому мистецтві кодування не могло бути дрібниць. Важливо було слухати ритм власного серця, довіритися відчуттям та внутрішній гармонії, яка допоможе людині вільно рухатися лабіринтами долі.


Возниця Ольга

Вишивка моє життя: [альбом] / Ольга Возниця. – Дрогобич: Коло, 2006. – 175 с.

Ольга Возниця понад 50 років творчо працює в галузі вишивального мистецтва українського народу. В альбомі подано окремі роботи вишивок одягового, інтер’єрного та обрядового призначення і прикраси з бісеру.

Альбом зацікавить дослідників та шанувальників народного мистецтва.

Гавур Люба

Чарівні візерунки. Частина I /Люба Гавур. – Львів: Апріорі, 2010. – 236 с.: іл.

В альбомі подано 440 змодельованих на комп’ютері взорів вишивок. Основою для їх створення служили характерні для української вишивки елементи символіки з усіх областей України. Узори можуть бути використані для вишивання рушників, жіночих блузок, чоловічих сорочок, серветок, скатертин тощо. Окрім того, демонструються можливості застосування вишивок при оформленні оригінальних поштівок різноманітної тематики і зразок вишитої обкладинки ювілейної папки.

Гавур Люба

Чарівні візерунки. Частина II / Люба Гавур. – Львів: Апріорі, 2010. – 236 с.: іл.

В другій частині альбому подано понад 480 змодельованих на комп’ютері вишивок, основою для їх створення служили характерні для української вишивки елементи символіки з усіх областей України. Узори можуть бути використані для вишивання рушників, жіночих блузок, чоловічих сорочок, серветок, скатертин, тощо. Окрім того, демонструються можливості застосування вишивок при оформлені оригінальних поштівок різноманітної тематики.

Гавур Люба

Чарівні візерунки. Частина III / Люба Гавур. – Львів: Апріорі, 2011. – 92 с.: іл.

В книжці показано 209 змодельованих на комп’ютері узорів для вишивання. Частина візерунків присвячені квітковим орнаментам. Решта – є традиційними геометричними схемами, для створення яких були застосовані характерні для української вишивки елементи символістики. Узори можуть бути використані для вишивання дитячих і жіночих блузочок, чоловічих сорочок, рушників і серветок.

Гавур Люба

Чарівні візерунки. Частина IV / Люба Гавур. – Львів: Апріорі, 2013. – 100 с.: іл.

У книжці показано 273 змодельовані на комп’ютері узори для вишивання. Частина узорів присвячена квітковим орнаментам. Решта – є традиційними геометричними схемами, для створення яких були застосовані характерні для української вишивки елементи символістики. Узори можуть бути використані для вишивання дитячих і жіночих блузочок, чоловічих сорочок, рушників і серветок.

Вишивання: ручне й машинне / вип. підгот.: Є. Джигурда-Литвинець, Ю. Шварц, Н. Люлько. – К.: Посредник, 1995. – 32 с.: іл.

Комірці на будь-який смак: старовинні українські стіби. (Вишивання: ручне й машинне).

Цей альбом – перший випуск із серії “Вишивання”, які будуть знайомити з найпростішими українськими народними стібами. В альбомі запропоновано малюнки оригінальних комірців, серветок та інших “дрібничок” в натуральну величину. Альбом розраховано на початківців і аматорів, вчителів праці, керівників гуртків тощо.

Вишивала я узори…: альбом. Вип. 1/ ред.-упоряд.: М. Совенко, Г. Голуб’єва. – К.: Посредник, 1993. – 12 с.: іл.

Вишивала я узори… : альбом. Вип. 2/ ред.-упоряд. М. Совенко, Г. Голуб’єва. – К.: Посредник, 1993. – 411 с.

Ця книга познайомить Вас із візерунками для диванних подушок (шов — хрестик). Враховуючи неоднаковий ступінь підготовленості рукодільниць, різні смаки та уподобання, в цьому альбомі поміщено візерунки з рослинним та геометричним орнаментом, з розмаїтою кольоровою гамою, різні за складністю виконання.

Вишивати подушки можна на шовку, мішковині, рогожі, шерсті, лляному полотні, скориставшись нитками муліне, ірис, акрил, шерсть. Тож нехай хвилини, проведені у спілкуванні з найдавнішим видом українського народного мистецтва – вишивкою – будуть приємними для Вас.

Декілька слів про сприймання кольорів та їх символіку:

ЧЕРВОНИЙ — енергійний, активний; символ життя, пристрасті, свободи, урочистості.

ФІОЛЕТОВИЙ — поєднує емоційний вплив червоного та синього; символ дружби, довіри, гідності.

БЛАКИТНИЙ — символ ніжності, вірності, далечини.

СИНІЙ — спокійний, сентиментальний; символ довіри, нескінченності.

ЗЕЛЕНИЙ — спокійний; той, що об’єднує; символ миру, спокою, родючості, надії.

ПОМАРАНЧЕВИЙ — веселий, життєрадісний, вогненний; символ могутності, розкоші, сонця, радощів.

ЖОВТИЙ — теплий, веселий, привабливий; символ світла, життя.

Старовинні українські узори для вишивання хрестом. Магія візерунка /ред. О. Пікалова. – Х.: Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2016. – 144 с.: фото. кол.

Українське мистецтво вишивання має давнє походження. Наші предки вірили в те, що ружа, калина, лілія, листя дуба, птахи – не просто гарні та майстерно зроблені зображення, а й потужні обереги. Це видання допоможе повернутися до першоджерел. Тут зібрано велику кількість традиційних орнаментів із різних куточків України, їхні основні символи та оберегове значення.

Шерстюк Л. І.

                    Художня вишивка. Біла і прорізна гладь /Л. І. Шерстюк.- К. : Техніка, 1996. -12 с.: 28 табл.

Практичний порадник: таблиці з візерунками (28 схем для одягу та білизни).

Автор пропонує учбовий курс із покроковим виконанням вишивки. Вишукані моделі для вишивки гладдю модного, сучасного одягу, картин, подарунків. Книга містить схеми як для початківців, так і для майстринь.

Біла гладь — витончена вишивка, виконана нитками білого кольору на білому, ледь сірому або жовтуватому фоні. Вишивання стібків у різних напрямках надає цій вишивці тіньового ефекту.

Білою гладдю найчастіше вишивають рослинні візерунки, монограми. Поєднуючи білу і прорізну гладь, різноманітні види мережки та інші оздоблювальні шви, виконують вишукану столову, постільну, натільну білизну, елементи одягу (комірці, манжети, рукава тощо), хустки та інші декоративні вироби.

Панченко Л. М.

Вишивання: альбом /Л. М. Панченко. – К.: Техніка, 1990. – 22 с.

В альбомі наведено кольорові узори різних видів вишивок: хрестиком, гладдю, ришельє, мережкою тощо. Оригінальні, розроблені автором узори можна використовувати при оздоблені вишивкою одягу, а також різноманітних речей домашнього вжитку. Для вишивки одягу iснує безлiч різноманітних швiв, а для прикрашання різних корисних речей нашого побуту – декоративно-тематичнi орнаменти.

Джигурда-Литвинець Є. М.

Ручне вишивання і нанизування /Є. М. Джигурда-Литвинець. – К.: Вища школа, 2004. – 335 с.: іл. – Бібліогр.: с. 334.

Наведено стислі істрико-художні відомості про ручне вишивання і нанизування, орнаментику, кольорові поєднання й композиційні вирішеня. Розглянуто потрібні матеріали, інструменти і пристосування, послідовно викладено технічні прийоми вишивальних швів і способів нанизування, наведено характерні узори.

Литвинець Е. М.

Голки, нитки, намистинки: наук.-попул. книжка /Е. М. Литвинець. – К.: Веселка, 1989. – 75 с.: іл.

Науково-популярна книжка української майстрині Елли Литвинець “Голки, нитки, намистинки” створена для юних рукодільниць, які цікавляться народним мистецтвом і хочуть спробувати свої сили у ньому. Вона містить велику кількість візерунків для вишивання, якими можна оздобити одяг та предмети домашнього вжитку, знайомить з цікавим видом народного мистецтва — нанизуванням.

Упродовж віків той чи інший орнамент пройшов довгий і складний шлях, розвиваючись разом з історією та культурою кожного народу. Історично складалися й розвивалися також прийоми розташування візерунків на одязі та домашніх речах. Найбільш складні й багаті орнаменти завжди розміщували на видному місці: рукавах сорочок, комірах, кінцях рушників, верхньому одязі, взутті. У наш час з’явилося безліч нових варіантів розташування орнаментів на тому чи іншому виробі. Все залежить від призначення виробу, його розміру і форми.

Цибульова Г. Ф.

Ручне вишивання / Г. Ф. Цибульова, Г. Ф. Гаврилова. – К.: Техніка, 1982. – 55 с.: іл.

У книжці викладено способи і техніку виконання основних художніх швів (початкових, хрестиком, з’єднувальних, гладдьових та інших), а також мережок (одинарної, подвійної, з настилом тощо). Подано різні узори українських вишивок.

Боринець Надія

Трудове навчання. Українська вишивка 5-11 класи / Надія Боринець; упоряд. Л. Рак. – К.: Шкільний світ, 2011. – 126 с.: іл. – (Сер. “Б-ка “Шкільного світу”). – Бібліогр.: с. 127.

Книжка має на меті допомогти освоїти різні вишивальні шви на уроках під час вивчення варіативних модулів, передбачених програмою з трудового навчання для 5-9 класів, технологій – для 10-11 класів та в позаурочний час. Вона містить інструкційні карти з короткими відомостями про кожний шов, його графічне зображення, послідовність виконання; зразки візерунків для вишивання та оздоблення вишивкою рушників,серветок, швейних та інших виробів; шаблони для складання власних візерунків. Візерунки розроблені так, щоб їх можна було вишивати не одним, а кількома швами, як і передбачено програмами для 5-11 класів.

У книжці даються поради щодо використання матеріалів та інструментів під час вишивання, правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги. Уміщено завдання для перевірки знань та вмінь учнів. Книжка буде корисною учням, учителям трудового навчання, слухачам курсів підвищення кваліфікації вчителів, керівникам гуртків, факультативів, студій, а також любителям народної вишивки.

Журнал «Українська вишивка» видається з 2012 року.Бібліотека передплачує з 2013 року

Дійсно український журнал про рушники, вишиванки, скатертини, ікони, картини, подушки… Про все те, що відображає душу українця – про українську вишивку. Це ж скарбничка секретів і корисних порад, яскравих фотографій та завжди актуальної інформації. 


Дивись також:

https://uamodna.com/articles/taemnychi-kody-predkiv-12-golovnyh-symvoliv-ukrayinsjkoyi-vyshyvky/

https://etnodim.com.ua/ua/ua-tsikava-informatsiya/207-symvolika-ornamentiv-ua/

https://vogue.ua/ua/article/fashion/tendencii/kak-chitat-uzory-s-ukrainskoy-vyshivki.html

https://www.pinterest.ru/zadanasos

https://povitrulya.com.ua/ua/free-cross-stitch-patterns/

https://idei-dekoru.com

https://www.pinterest.ru/pin/445363850627374430/?lp=true

Вибрати мову сайту »