Олена Кісельова,
завідувач науково-методичного відділу
Кіровоградської обласної бібліотеки
для юнацтва ім. Є. Маланюка
Стаття присвячена діяльності бібліотек Кіровоградської області щодо популяризації правових знань та підвищення юридичної грамотності юнацтва та молоді в рамках реалізації загально-національного правопросвітницького проекту «Я маю право!»
Формування правової культури молоді сьогодні є важливою складовою у вихованні вільної особистості, Воно сприяє становленню цінностей, спрямованих на розвиток цивілізованого суспільства, демократії, справедливості, поваги до закону. Для формування молодої особистості мають значення такі поняття як обов’язок, відповідальність, права кожного громадянина, суспільства, влада і сила, партнерство і конфлікт.
Усі громадяни України мають право на набуття необхідного їм мінімуму правових знань. Це право забезпечується мережею навчально-виховних закладів, ЗМІ та культурно-освітніми установами, провідна роль серед яких належить бібліотекам.
У 2018 році бібліотечні заклади Кіровоградщини долучились до реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я маю право!», покликаного підвищити юридичну грамотність українців та сформувати нову правову культуру в суспільстві.
В рамках проекту бібліотекарі області у співпраці з фахівцями Центрів безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, Національної поліції України, а також за сприяння усіх органів виконавчої влади та місцевого самоврядування підвищували рівень правової освіти юнацтва та молоді, створювали належні умови для набуття ними правових знань, а також забезпечення їх конституційного права знати свої права й обов’язки.
Розкриваючи питання захисту прав та свобод громадян, використовувалися різноманітні інтерактивні форми бібліотечної роботи, а саме: конкурсні програми, зустрічі з фахівцями, тренінги, рольові ігри, турніри, психологічні практикуми Так, в рамках Всеукраїнського правопросвітницького проекту «Я маю право!» Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка продовжила заняття лекторію «Молодь і право». Під час засідань були розглянуті важливі теми: «Гендерна рівність – ознака цивілізованої держави», «Обов’язок. Відповідальність. Совість», «Сучасне рабство: міф чи реальність?», «Булінг: причини та наслідки».
В рамках Всеукраїнського тижня права для юних читачів обласної книгозбірні організовано і проведено гру-квест «Правова держава. Яка вона?». Під час заходу учасники мандрували різними станціями та виконували різнопланові завдання – давали відповіді на запитання; розв’язували кросворди; визначали ситуації, в яких діють норми права та норми моралі; переглядали відеоролики та вказували, які права в них були порушені. Відповіді гравців коментували фахівці Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
В українському суспільстві зараз багато говорять про толерантність. Водночас найпоширенішими проблемами у підліткових колективах є булінг та мобінг. Як уникнути й запобігти виникненню цих явищ говорили під час зустрічі «Стоп булінг» з інспекторами відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Кіровоградській області. Учасники заходу більше дізналися про булінг, його види та наслідки. Молодь міста Кропивницького спільно з інспекторами розібрали схему булінгу та відповідальність за дії, які чинять моральний, матеріальний та психологічний тиск, переглянули відеоролик, де на прикладі було продемонстровано, як слід діяти під час цькування. Бібліотекарі звернули увагу юних читачів на книжкову виставку «Захисти себе сам», видання якої розкривають поняття законності, формування правової культури підлітків.
Темі насильства було присвячено третє засідання обласної skype-школи «Молоді про культурні права» (Адвокація культурних прав), започаткованої у 2017 році. У засіданні взяли участь фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області. Під час заходу обговорювалися проблемні питання домашнього насильства, змін у законодавстві України та набуття чинності Законів України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про безоплатну правову допомогу». Учасники засідання – читачі міських і районних бібліотек Кіровоградської області, центральних бібліотек об’єднаних територіальних громад та смт Новопскова Луганської області мали змогу задати чимало запитань щодо захисту своїх прав та законності дій тих чи інших осіб.
Плідно працюючи в напрямках популяризації літератури з питань права, бібліотекарі Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи організували для громади свого міста різноманітні бібліотечні акції, серед яких «16 днів активізму проти ґендерно-обумовленого насильства», проведеної спільно з представником Міжнародної організації з міграції ВПО Анною Єрьоміною; «Стоп – насильству!», «RAZOM – проти насилля!»/
Протягом п’яти років у бібліотеці-філії № 8 для юнацтва цієї ж системи успішно діяла молодіжна школа толерантності та права, яка об’єднувала студентську молодь міста та займалася формуванням правової культури молодого покоління. Докладалося багато зусиль для того, щоб юнаки та дівчата правильно користувалися своїми правами, добре виконували свої обов’язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших громадян.
У рамках навчання в молодіжній школі толерантності та права відбувалися зустрічі з працівниками правоохоронних органів, круглі столи, диспути, відверті діалоги, бесіди тощо. Головна мета цих заходів – ознайомлення молоді з найбільш поширеними прикладами правопорушень, їх попередження, розвиток інтересу до законодавства, ознайомлення молодих людей з їх правами та обов’язками, виховання правової самосвідомості.
Заходи подібного формату для підлітків, молоді відбуваються у бібліотеках Олександрійської міської ЦБС доволі часто, але бібліотекарі щоразу намагаються додати елемент новизни, креативу, урізноманітнюючи саму форму проведення. Наприклад, у бібліотеці-філії № 8 для юнацтва в рамках сучасної «Школи лідерів» для студентської молоді Олександрійського коледжу культури проведено правознавчий КВК «Ми маємо право» та молодіжний брифінг «Гендерна рівність в діловому світі», який висвітлював головні аспекти тендерної рівності; до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми відбувся тренінг-мотиватор «Людина – не товар! Борімось разом!», який спонукав студентів Олександрійського державного політехнічного коледжу детально розібратись у глобальній проблемі торгівлі людьми.
Нині моральний конфлікт заполонив сучасне середовище. Молодь постійно конфліктує з однолітками, вчителями, навіть з рідними й близькими. Деякі ведуть аморальний спосіб життя, мають безліч шкідливих звичок, хваляться ними та вважають це трендом. Аби спробувати виправити ситуацію, бібліотека для юнацтва Олександрійської міської ЦБС запросила молодь з різних навчальних закладів до участі у театралізованому судовому засіданні «Бунтівники проти шаблонів поведінки». Під час заходу молодь переконалась в тому, що моральний конфлікт несе дуже велику шкоду суспільству. Кожен учасник зробив для себе висновок – як потрібно себе поводити, щоб не стати головним «героєм» морального конфлікту. Гумористична форма проведення заходу дала змогу юнакам і дівчатам побачити та проаналізувати негативні вчинки своїх ровесників, а також побути у ролі учасників судового процесу.
Дискусія в стилі ток-шоу «Шлюбний контракт: за чи проти?» в бібліотеці-філії № 4 цієї ж ЦБС дозволила розглянути проблемну ситуацію, яка полягала у ставленні до шлюбного контракту та з’ясуванні його юридичної сторони.
Розумінню змісту основних державно-правових понять та дотриманню чинного законодавства, правових норм, встановлених суспільством, сприяють заходи в рамках молодіжного клубу «Моральність і право», який не одне десятиліття діє при Добровеличківській районній бібліотеці для дорослих. Його основна мета – правова освіта та морально-виховна робота з молоддю.
Засідання клубу проводяться спільно з відділом у справах сім’ї, молоді та спорту Добровеличківської райдержадміністрації, Добровеличківським відділенням поліції, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а також спеціалістами центральної районної лікарні, правознавцями району тощо.
В освітньому арсеналі клубу: зустрічі з юристами, лікарями, художниками, літераторами, військовими; круглі столи; правові ігри; тренінги; уроки права і моралі; лекції; дискусії та ін.
У 2018 році клуб відзначив 25-річчя з дня заснування. Серед питань, що розглядалися на засіданнях в ювілейний рік – «Наркоманія і СНІД в Україні», «Протидія торгівлі людьми», «Вчинок, відповідальність, наслідок», «Підлітковий вік: час спокус і хибних вчинків» та ін.
Особлива увага приділялася сімейному вихованню, насамперед, проблемі батьків і дітей. Саме цій темі було присвячено засідання «Стосунки між батьками й дітьми», проведене спільно з дільничним інспектором Добровеличківського відділення поліції, який розповів юнакам і дівчатам про те, якими повинні бути сімейні стосунки та як зберегти сімейні цінності у своїй сім’ї. Для більш ефективного засвоєння інформації працівники книгозбірні підготували та поширили серед підлітків буклети «Сімейне право: що потрібно знати?», «Я і моя сім’я», пам’ятку «Стоп насильству!».
Для підвищення рівня обізнаності в галузі прав людини та розвитку правового діалогу бібліотекарі Кіровоградщини застосовують у своїй діяльності різноманітні медіа-інструменти, зокрема, кіноклуби.
У партнерстві з громадськими організаціями на базі бібліотек відкриваються кіноклуби Міжнародного кінофестивалю Docudays.UA.
Силою документального кіно бібліотекарі Компаніївської та Олександрійської районних централізованих бібліотечних систем несли правові знання своїм юним відвідувачам.
В рамках кіноклубу «Ракурс» в Олександрійській районній бібліотеці ім. Д. Чижевського за допомогою документальних фільмів порушувалися теми впливу технологічного прогресу на довкілля, тривалих воєнних конфліктів на молоде покоління; дорослішання й пошуку себе; про дитинство та пошук прихистку; про життя до й після ув’язнення; недоторканності приватного життя та ін.
Кожен перегляд будувався таким чином, аби спонукати молодь до обговорення, аналізу та пошуку шляхів щодо розв’язання проблем завдяки життєвим прикладам героїв фільмів «Стираючи Девіда», «День, коли я вирішив стати Ніною», «Це моя земля», «Край електросміття», «Лізо, ходи додому!».
Міжнародний кінофестиваль Docudays.UA є подією і для громади Компаніївського району. Адже в заходах фестивалю беруть участь безліч громадських організацій, юридичних компаній, закладів освіти та пересічних активних громадян.
Кожна демонстрація супроводжувалася правоосвітніми заходами, серед яких найбільш результативними та дієвими були тренінги для молоді, засідання круглих столів, квести, правові змагання, презентації книжкових виставок відповідної тематики.
Один із найбільш цікавих заходів – «Ніч документального кіно у бібліотеці», де глядачі були не лише учасниками показу та обговорення фільмів, а й поспілкувалися з «живими книгами», перевірили та збагатили знання під час інтерактивних заходів: квесту «Права знаєш – себе захищаєш», конкурсу на кращих знавців права «Закон і ми», вікторини «Чи знаєш ти свої права?». Також бібліотекарі рекомендували книги, які допоможуть дізнатися про інструменти правозахисту з книжкової виставки «Права і закони у твоєму житті».
Відкриття кіноклубів Docudays.UA на базі бібліотек – це чудова можливість додати ще одну сучасну послугу та залучити більше користувачів до бібліотек. Маючи досвід проведення кінопоказів, можна з впевненістю говорити про те, що саме форма подачі інформації є надзвичайно ефективною.
Підбиваючи підсумки, зауважимо, що правове виховання юних читачів ніколи не виходить з поля зору бібліотекарів Кіровоградщини. Народжуються нові ідеї, відшукуються нові форми роботи, залучаються фахівці-правозахисники. Вся робота з правового виховання серед молоді покликана перетворити повагу до права, закону в особисте переконання кожного молодого члена суспільства.