На жаль, карантинні заходи не дали змогу в повній мірі відзначити 75-річчя Великої Перемоги. Але наша бібліотека під час карантину продовжує працювати.
До 75-річчя від Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні бібліотекарі підготували для вихованців дитячого будинку «Наш Дім» добірку воєнних фільмів та книг про війну на Кіровоградщині. Серед них класика українського кіно – фільми Леоніда Бикова, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (за фільми «В бій ідуть самі «старики» та «Ати-бати, йшли солдати»). У зв’язку із карантином перегляд фільмів відбувся у дитячому будинку.
Оскільки бібліотека на карантині і користувачі не мають змоги відвідати її, то працівники організували книжкову виставку-пам’ять у вікні «Вклонімося доземно українському солдату».
Бібліотека перейшла в режим онлайн і активно інформує своїх користувачів щодо різних тем, а також пропонує чимало цікавинок.
Відбувається активне спілкування з читачами у соціальних мережах, зокрема у мережі Фейсбук. Це логічно, адже живе спілкування та зворотній зв’язок можна віднайти лише в соціальних мережах, якщо перебуваємо в умовах карантину. Отже, помандруємо бібліотечними сторінками мережі Фейсбук.
Зокрема щодо відзначення 75-річчя перемоги у Другій світовій війні.
Бібліотекарі протягом двох тижнів оприлюднють різноманітну інформацію, присвячену цій даті. Це і віртуальна виставка «Велика війна 1941-1945 років. Кіровоградський вимір», де представлено літературу про Кіровоградщину в роки війни та новий погляд на те, що відбувалося у ті роки; це і викладка «Нам не забути дні війни – навіки в пам’яті вони», де представлено фотоальбоми зі світлинами тих часів.
Увазі користувачів фейсбуку представлено слайд-презентації, ролики, огляд нової літератури, присвячений історії України в роки Другої світової війни. Ми звернули увагу користувачів на книги: А. В. Кіпіані «Друга світова. Непридумані історії», «Війні і міф. Непридумана Друга світова війна», К. Бергоф «Жнива розпачу. Життя і смерть в Україні під нацисткою владою», «Друга світова війна. Український вимір», «Україна в Другій світовій війні. Погляд ХХІ століття», «І розверзлося пекло. Світ у Другій світовій війні», «Велика війна 1941-1945 років. Кіровоградський вимір».
Ще один блок – це документальні фотографії та вірші про війну українських письменників Ліни Костенко, Василя Стуса, а також інформація, про втрати України у Другій світовій війні.
До 75-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні бібліотека ініціювала челендж «Пам’ятаємо, шануємо, вклоняємось». Пропонуємо прочитати вірш про події Другої світової війни та назвати кому із рідних чи знайомих, які загинули в ті часи, ви його присвячуєте. Умови: потрібно зняти відеоролик з декламацією поезії, викласти цей відеоролик на Фейсбук з міткою #шануємо_вклоняємось та передати естафету іншим 3-4 людям чи організаціям.
Запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до цього проєкту.
Хочу згадати ще про один ресурс: у 2013 році на сайті бібліотеки було створено сторінку «Кіровоградщина в роки Другої світової війни», яка має
багато розділів: зокрема «Кіровоградщина в роки лихоліття», «Кіровоградці – Герої Радянського Союзу», «Рух опору в роки війни», «Остарбайтери», «Герої тилу», «Солдатські листи», «Діти війни», «Війна очима нащадків» тощо. Працівники бібліотеки регулярно наповнюють цю сторінку новими матеріалами.
Щоб віддати шану нашим ветеранам, учасникам Другої світової війни, які виявили небачену стійкість і мужність, на сторінці було започатковано проєкт «Миті війни: родинна пам’ять живе», де всі бажаючі мали змогу розповісти про своїх дідусів, бабусь, інших родичів, які брали участь у війні. Проєкт не має завершення, поки є хоч одна людина, яка зберігає пам’ять про своїх рідних, що брали участь у тій війні.
Якщо хтось хоче увічнити пам’ять про своїх родичів – може приєднатись до цього проекту і зараз. Зробити це дуже просто. Треба надати бібліотеці фото, короткі дані про цю людини і розповісти про неї. Це можна зробити, надіславши матеріали на електронну пошту бібліотеки, або після карантину.

Людмила Гурба, завідувач відділу
інформаційно-бібліографічних послуг
та краєзнавства Кіровоградської
обласної бібліотеки для юнацтва
ім. Є. Маланюкa

0