Молодь в бібліотеці: реальність, що формує майбутнє

Валентина Зеленіна,
заступник директора з наукової роботи
Обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

«Бібліотеки – це дійсно ворота в майбутнє».
Ніл Гейман, англійський письменник-фантаст
«… щоб мати майбутнє,
потрібно бути готовим робити щось нове».

Пітер Друкер, американський вчений-економіст


Молодь як особлива соціально-демографічна група вимагає підвищеної уваги – вона сьогодні формує і несе в собі образ майбутнього, саме на неї покладається відповідальність за розвиток суспільства і благополуччя старшого покоління.
Сучасна молодь багато в чому відрізняється від молоді попередніх поколінь. Найбільш нетиповими якостями є: ощадливість, працьовитість, турбота про власне здоров’я, культурність і ввічливість, а також щирість і релігійність. Але поруч із цим на шляху до успіху трапляються певні обставини, труднощі, які заважають процесу самореалізації молодої людини.
Наша бібліотека, здійснюючи бібліотечне обслуговування юнацтва більше 40 років, сприяє соціалізації молоді. Це і отримання якісної освіти, і вибір професії, і створення сім’ї, і формування навичок здорового способу життя, і набуття правових та екологічних знань, а також вміння орієнтуватись у політичному житті країни. Головним завданням бібліотека вбачає надання юнакам та дівчатам максимуму знань і моральних орієнтирів, що забезпечить їх формування як активних і творчих особистостей.
Задовольняючи інформаційні потреби користувачів, ми завжди враховуємо зміни, що відбуваються в молодіжному середовищі, системі освіти, технологіях і в суспільстві.
Сучасна молодіжна аудиторія найбільш охоче бере участь в інтерактивних заходах: рольових і мультимедійних іграх, акціях, конкурсах, тренінгах, проектах.
У добу цифрових технологій бібліотеки перетворюють себе. Перед ними постають питання: що повинно бути у бібліотеці, яка форма спілкування є найбільш привабливою для молоді? Від бібліотек вимагається все більше – вийти за рамки обміну книжками і перетворитися на громадські центри.
З впевненістю можу сказати, що нашій бібліотеці це вдалося.
Позитивного іміджу в області та за її межами набула масштабна бібліотечна вулична акція для молоді «Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій», започаткована ще у 2008 році до Всеукраїнського дня бібліотек. Метою проведення Фестивалю є патріотичне виховання юнаків та дівчат, формування громадянської позиції молоді, розкриття її культурного та духовного потенціалу, залучення до участі в культурному житті Кіровоградщини, популяризація читання в молодіжному середовищі.
У цьому році проведено вже XI-й Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій – «Етно-фешн у книжковому містечку», який згуртував навколо бібліотеки 55 організацій-партнерів, захід відвідали близько 3,0 тисяч молоді.
Фестиваль є яскравим підтвердженням того, що соціальне партнерство як вид взаємодії розкриває широкі можливості для бібліотек, а нові форми роботи руйнують стереотипи про бібліотеки; створюють нові комунікативні канали для популяризації книги, читання, діяльності бібліотеки в цілому. Завдяки цій наполегливій праці навколо бібліотеки гуртуються люди різного віку, різного статусу, різних професій.
Успіхом у молоді, мешканців та гостей міста Кропивницького користуються й інші вуличні акції бібліотеки – до Дня Європи, Дня молоді, Дня незалежності України, Дня міста. Ці заходи мають велике значення для розвитку духовної культури підростаючого покоління. Досвід організації та проведення вуличних акцій поширено на бібліотеки області.
Щорічно колектив бібліотеки впроваджує інноваційні форми роботи, серед яких – обласні акції: «Привітай Україну голосно» (до Дня незалежності України, 2016 р.); з метою популяризації серед молоді творчості українських письменників – «Мов фенікс, з попелу, воскресло слово» (до 250-річчя від дня народження І.П. Котляревського, 2019 р.), «Мандри в пошуках України» (до 120-річчя від дня народження Є. Маланюка, 2017 р.), «Акорди поезії українського Каменяра» (до 160-річчя від дня народження І. Франка, 2016 р.).
Починаючи з 2015 року ми використовуємо в своїй практиці і таку форму роботи як бібліопроект.
За бібліопроект «Креативна середа» (проведення у вечірній час тематичних комплексних заходів, спрямованих на організацію змістовного сімейного та молодіжного дозвілля) книгозбірня отримала звання «Бібліотека року 2015» у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року», який проводиться Українською бібліотечною асоціацією спільно з Міністерством культури України.
Унікальним явищем є бібліопроект Патріотичний арт-табір «Сторінками історії», започаткований у 2017 році нашою бібліотекою спільно з Кропивницьким кошемУДЮТ «Січ» в рамках обласної програми оздоровлення дітей влітку. Працюючи в проекті, підлітки-волонтери навчались бути лідерами, відповідати за інших та піклуватись про них. Досвід реалізації бібліопроекту включено до збірки «Каталог кращих практик молодіжної роботи в Україні» Міністерства молоді та спорту України.
На сьогодні в бібліотеці діють бібліопроекти «Life safe» (Подбай про свою безпеку), «Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини» (2017-2019 рр.), «З екрану в реальність» (2018-2019 рр.).
У віртуальному просторі продовжується реалізація бібліопроектів «Нові часи – нові герої» та «Миті війни: родинна пам’ять живе». Матеріали цих бібліопроектів активно використовуються при проведенні заходів патріотичного спрямування.
Користується попитом і віртуальний бібліопроект «Лауреати обласної літературної премії імені Євгена Маланюка», де у вільному доступі, згідно дозволів авторів, представлені повні тексти книг. На сьогодні загальна БД «Електронна бібліотека» нараховує 68 прим. документів, подарованих або оцифрованих працівниками бібліотеки.
На реального та потенційного користувача спрямований проект бібліотеки та обласного радіо «Скіфія-центр» щодо спільного створення передачі «Дива Кіровоградщини». За 3 роки бібліотечними фахівцями підготовлено та проведено понад 60 радіопередач краєзнавчого спрямування. Сподіваємось, що проект буде діяти і надалі.
На розвиток науково-дослідницької діяльності та патріотичне виховання молоді був спрямований обласний краєзнавчий конкурс учнівської молоді «Я пам`ятаю! Я пишаюсь!» («Центральноукраїнці в боротьбі за незалежність Батьківщини»), який проводився бібліотекою спільно з факультетом історії та права Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка (2016-2018 рр.).
Працюючи з юнацтвом та молоддю, ми постійно спостерігаємо за змінами, що відбуваються в галузі освіти. Зокрема, останнім часом в освітньому просторі України набирає обертів тренд STEAM-освіти.
Вона охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering), мистецтво (Art) та математику (Mathematics).
Однак, STEАM – це не просто технічна освіта, а вдале поєднання креативності та технічних знань.
Головною перевагою STEAM-освіти для сьогоднішніх школярів є їх підготовка до реального життя. STEAMпідхід дозволяє виховати у молоді гнучкість та критичне, практично орієнтоване мислення.
Критичне мислення та підвищення медіаграмотності різних категорій молоді формується завдяки тренінговим заняттям «Не дозволяй собою маніпулювати».
З метою поширення серед школярів інформації про професії технічного спрямування, щорічно проводяться години, дні, тижні кодування.
Завдяки таким заходам молодь має можливість більше дізнатися про програмування, інформаційні технології, побачити комп’ютер «зсередини», проявити фантазію при створенні власного сайту, отримати інформацію щодо професій, пов’язаних з програмуванням та кібербезпекою.
Так, «Тиждень кодування у Кропивницькому» (2018 р.), реалізований в рамках ініціативи Meet and Code, який впроваджується Ресурсним центром «Гурт» у співпраці з організаціями TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH за фінансування SAP, мав на меті поширення інформації про програмування та інформаційні технології серед молоді міста. Для учасників були проведені наступні заходи: інтерактивна гра з програмування «Програмувати? Це просто!»; інформаційний калейдоскоп «Беремо ідеї у природи»; мультимедійний журнал з елементами гри «Blockchain – технологія
майбутнього»; зустріч з викладачами та студентами магістратури Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка та Центральноукраїнського національного технічного університету; practical games «Створи свій сайт» – змагання команд різних шкіл міста по створенню власного сайту на базі WordPress. Протягом тижня діяла книжкова виставка «ІТ-технології: вчора, сьогодні, завтра».
В рамках проекту 2019 року «Пазл-квест «Довгий шлях маленького робота Кіні» (Квест з програмування для підлітків) користувачі бібліотеки мали, згідно програми, зібрати пазл під час квесту, здійснити програмування та виконати певні завдання tankbot-ми та mbot-ми. Також для учасників була проведена інформаційна сесія «Видатні особистості в світі IТ».
Працюючи з юнацтвом та молоддю з питань профорієнтації, ми допомагаємо молодим українцям бути конкурентоспроможними на ринку праці.
Сьогодні молодь у бібліотеці спілкується з письменниками та отримує поради щодо написання творів, презентує власну творчість, вивчає англійську мову разом з волонтерами Корпусу миру США, здобуває корисні навички на майстер-класах відомих майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та досвідчених тренерів громадських організацій, отримує правову інформацію від фахівців юстиції тощо.
Бібліотека підтримує творчі ініціативи і проекти молоді, серед яких – ініціатива студентів Кіровоградського музичного коледжу – «Музичний батл», молодіжної організації «Молот» – вулична акція «Ми та Європа», громадської організації «Пробудження України» – «Тверезі посиденьки».
За ініціативи молодої письменниці Ольги Мігель за її романом «Сновида» була створена перша в області бібліотечна квест-кімната, презентована бібліотечним фахівцям на обласному семінарі. Нам приємно, що практика організації квест-кімнати продовжена Олександрійською юнацькою бібліотекою.
Бібліотекою впроваджуються в роботу нові послуги, серед яких – користування е-послугами. Завдяки доступу до Інтернету молодь має можливість ознайомлюватися з інформацією органів влади, коментувати їхні ініціативи й таким чином брати участь у прийнятті важливих рішень.
У бібліотеці молодь також користується сервісами електронного навчання, здійснює за допомогою бібліотечних працівників промоцію власних художніх чи інтелектуальних продуктів у світовому інформаційному просторі. І такі послуги цілковито відповідають нашій місії.
Отже, серед пріоритетів нашої бібліотеки є і залишаються: впровадження і розвиток нових інформаційних технологій та нових послуг для задоволення потреб молоді, створення необхідних умов для розвитку і саморозвитку особистості.

0