Бібліотека для молоді: формати, неформати, платформи можливостей

У статті представлено інформацію про семінар-практикум «Бібліотека для молоді: формати, неформати, платформи можливостей», який пройшов у Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка.

17-18 вересня 2019 р. Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка радо прийняла велике зібрання бібліотечної громади області. Саме тут, за підтримки Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської ОДА відбувся семінар-практикум «Бібліотека для молоді: формати, неформати, платформи можливостей».

У семінарі здобували знання 37 учасників: завідувачі юнацьких бібліотек-філій Знам’янської та Олександрійської міських централізованих бібліотечних систем, бібліотекарі, які відповідають за роботу з юнацтвом у центральних міських та районних бібліотеках, районних бібліотеках для дорослих та бібліотеках об’єднаних територіальних громад Кіровоградщини.

Гасло семінару – «Працюєш у бібліотеці – постійно розвивайся!» налаштувало бібліотечну спільноту на активну та плідну роботу.

Розпочалася робота вітальним словом Ткаченко Наталії Олександрівни, заступника начальника управління – начальника відділу розвитку культури і мистецтва департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, яка привітала учасників навчання та наголосила на тому, що проблема компетентності у професійній діяльності бібліотекарів має велике значення в наш час, оскільки у сучасному суспільстві рівень освіченості людини вже не визначається лише енциклопедичністю знань, як це було раніше. Сьогодні сучасне суспільство потребує від освіченої людини уміння ефективно вирішувати різноманітні проблеми на основі існуючих знань, а також постійно їх поповнювати, тобто безперервно навчатися.

Програма заходу була цікавою і насиченою.

У перший день було розглянуто низку питань, що стосуються: цілей сталого розвитку ООН, реалізації бібліотеками молодіжної політики в Україні тощо.

Враховуючи те, що сьогодні світ перетинається комп’ютерними мережами, підлітки створюють цифровий контент, обмінюються ним і використовують його у чималих масштабах, бібліотекарі мають розширювати можливості подання навчальної інформації, застосовуючи усі сучасні засоби. Саме тому, особливий інтерес учасників викликав майстер-клас «Інструментарії сучасного бібліотекаря: нетрадиційні рішення», який провела заступник директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва Якушко Т. О., яскраво презентувавши присутнім інтернет-сервіси, які можна використовувати для підготовки та проведення сучасних заходів, у т. ч. з метою формування у молоді медійної культури.

Реагувати на зміни у сучасному мінливому світі, проявляти гнучкість, креатив, вміти активно використовувати сучасні інформаційні технології та вкладати частинку своєї душі у таку нелегку, але важливу справу як виховання читацької культури та підвищення читацької активності молоді радили колеги- освітяни Рєвнівцева О. В., завідувач науково-методичної лабораторії гуманітарно-естетичних дисциплін КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної освіти імені Василя Сухомлинського» та Аброскіна О. В., вчитель зарубіжної літератури КЗ «Навчально-виховне об’єднання № 25 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, природничо-математичний ліцей», Центр позашкільного виховання «Ліра» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області». Під час подорожі до цифрового світу «Читати або не читати: сучасні цифрові інструменти залучення молоді до читання» колеги-освітяни ділилися знаннями й практичними навичками щодо впровадження новаторських проектів STEM-освіти. Особливий інтерес викликав міжпредметний навчально-дослідницький проект «Історії ціКАВІ та надзвиЧАЙні».

Інформатизація суспільства, стрімкий розвиток технологій та вільний доступ до продуктів інтелектуальної власності полегшують процес використання та поширення інформації. Паралельно з цими позитивними явищами набувають усе більших обертів процеси недобросовісного запозичення, привласнення і використання чужих ідей та думок. Тому, сьогодні в українському суспільстві, як ніколи, актуальності набуває питання культури академічної доброчесності. Прагнення йти в ногу з сучасними розвиненими демократичними країнами, задаєсвій ритм і свої критерії модерної розвиненої держави. Яна Чипайло, спеціаліст Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні (Srtengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP) в рамках інформаційної сесії «Академічна доброчесність і місія бібліотек» поінформувала учасників навчання про проект SAIUP та його заходи, а також присутні обговорили норми та принципи академічної доброчесності, яких мусить дотримуватися українська молодь у навчанні та повсякденні.

Навчити бібліотекарів розпізнавати ситуації булінгу та вчасно і правильно реагувати на його прояви в молодіжному середовищі допомогли інспектори ювенальної превенції Кропивницького відділу поліції в Кіровоградській області та відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції в Кіровоградській області. Фахівці правоохоронних органів пояснили, які є причини та наслідки булінгу, яким чином заклади освіти та культури можуть попередити це негативне явище серед юнацтва та молоді. Також гості акцентували увагу на тому, що потрібно не замовчувати проблему та враховувати, що існують спеціальні служби, фахівці, які готові надати кваліфіковану допомогу.

Щороку на арені української літератури з’являються все нові поети та письменники, які народжують цікаві новинки для читацької аудиторії. Про багатогранність сучасної української літератури та про її представників йшла мова під час лекції-огляду «Сучасна українська література: модне, популярне, знане» від доцента кафедри української літератури Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка – Ратушняка О. М. Учасники навчання познайомилися з новинками сучасної української художньої літератури, гучними бестселерами, популярними книгами відомих вітчизняних авторів.

«Родзинкою» пленарного засідання першого дня стала презентація фольклорно-етнографічного проєкту – «Баба Єлька», заснованого кропивничанками: етно виконавицею Світланою Булановою, журналісткою і редакторкою «Нової газети» Інною Тільновою, журналісткою, піарницею Вікторією Семененко. Головна мета проєкту – знайти, зберегти й передати наступним поколінням найдавніші українські автентичні пісні, які ще співають у селах Кіровоградщини. Енергійні й небайдужі учасники проєкту розповіли про цікаві моменти експедицій, унікальні знахідки – найкращі зразки автентичних пісень, маловживану лексику, життєві історії, спогади про повсякденне життя українського села, страхіття Голодомору, війни, колективізації, розкуркулення та ін. На останок автори проєкту розповіли про нові ідеї, нові цілі та про плани на майбутнє.

Другий день роботи семінару розпочався з тренінгу «Проєктний менеджмент: виклики й лайфхаки» з координатором ГО «Прес-клуб реформ» Вікторією Талашкевич. Під час тренінгу учасники дізналися багато цікавої й корисної інформації щодо пошуку грантів; як створити з ідеї проєкт, побачити з чого складаються проєкти; отримали навички управління проєктами. Адже, на сьогодні гранти – єдине фінансове джерело, яке дозволяє, бібліотекам з обмеженим бюджетом, отримати сучасні технології й ресурси.

Тему проєктної діяльності продовжили бібліотечні фахівці Олександрійщини, презентувавши власні успішні проєкти. Спільний проєкт «Школа громадського аніматора: «Вчимося діяти»» Олександрійської районної централізованої бібліотечної системи з громадською організацією «Олександрійський тендерний інформаційний центр» представила Капачинських І. М., бібліотекар II категорії відділу обслуговування дорослих та молоді Олександрійської районної ЦБС. Під час презентації було розкрито тему громадської, соціальної анімації, головну ідею та зміст проєкту; наведено приклади діяльності з даного питання організацій-партнерів.

Зануритися у зачарований єгипетський світ, уявити себе серед сипучих пісків, павуків, пірамід учасники семінару змогли під час презентації проєкту «Квест-кімната «Таємниця фараона» бібліотеки-філії № 8 для юнацтва Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи. Пріхно С. В., завідувач бібліотеки разом із Нефертіті, у ролі якої виступила Нечепоренко Я. В., бібліотекар бібліотеки-філії № 8 для юнацтва розповіли про ідею написання проекту, найяскравіші моменти його реалізації, підтриманого Британською Радою, та інтелектуальну гру, яка стала одним із найдоступніших, універсальних форматів молодіжного, сімейного й корпоративного відпочинку олександрійців.

Розпізнавати та декодувати безкінечний масив щоденної інформації й виявляти серед неї справжні новини допоміг медіа-навігатор «Трепанація фейку: як вберегтися від брехні». Разом з Христиною Корінь, головним бібліотекарем сектору соціокультурної діяльності Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка бібліотекарі вчилися розпізнавати навали фейків, пропаганди, маніпуляцій, чорного та білого піару, прихованої політичної реклами, брехні заради кліків та лайків тощо.

Особливої уваги набула тема «Світ один на всіх: інклюзія в дії». Абрамова Ю. С., завідувач відділу сприяння технічної творчості молоді Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка зупинилася на важливих аспектах організації бібліотечних послуг для особливих читачів, а саме: на забезпеченні умов для рівного та вільного доступу до інформації, створенні комфортного середовища, сприянні творчій реалізації. Що відбувається у світі людей з обмеженими фізичними можливостями учасники навчання могли відчути під час вправ «Прогулянка», «Шляхи», «Ярлики», «Словник» тощо.

Наприкінці семінару присутні поділились власними враженнями від почутого та побаченого протягом двох днів плідної роботи. Адже, проведення заходів за участю фахівців різних установ і організацій завжди сприяє зміцненню партнерських відносин, розвитку нових форм обслуговування юних читачів, підвищує якість їх обслуговування, дає заряд оптимізму і позитивних емоцій, що є стимулом до подальшої роботи на благо власної громади.

Олена Кісельова,
завідувач науково-методичного
відділу Кіровоградської
обласноїбібліотеки для юнацтва
ім. Є. Маланюка

Вибрати мову сайту »