Обираєш професію? Бібліотека допоможе!

Галина Бондар,
завідувачка відділу абонементу
Кіровоградської обласної бібліотеки
для юнацтва ім. Є. Маланюка

Професійне самовизначення в житті підростаючого покоління відіграє важливу роль. Найчастіше саме в останніх класах загальноосвітніх навчальних закладів молода людина обирає майбутню професію, яка, за умови вдалого вибору, може стати професією всього життя. Тому дуже важливо ще в юнацькому віці мати уявлення про світ професій. А для цього цікаво і корисно самому особисто знайомитися з різними професіями. Адже професія для людини – це не тільки можливість забезпечити себе засобами для існування, а й самовираз творчої натури, власного я, розширення світогляду і без перебільшення можна сказати – стержень чи основа всього життя особистості. Познайомитися з професіями надає можливість обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка, де протягом багатьох років проводиться ґрунтовна профорієнтаційна діяльність.

Серед різних форм роботи зі школярами – профорієнтаційний клуб «Профі», на засіданнях якого старшокласники знайомляться з представниками різних професій та створюють власне уявлення про найбільш популярні професії, затребувані саме в нашому степовому регіоні. Заняття клубу проходять у формі зустрічей та екскурсій. А головні герої засідань клубу – люди, які не тільки розповідають про свою роботу, дають поради, а й пропонують подальшу допомогу та співпрацю в оволодінні тією чи іншою спеціальністю.

Професії сфери послуг завжди в тренді тому, що без цих фахівців не може обійтися у своєму житті жодна людина. Вміння створити гарний образ у святкові дні, забезпечити позитивний настрій щодня – такими якостями володіють випускники ДЗП(ПТ)О «Кропивницький професійний ліцей сфери послуг та торгівлі»: перукарі-модельєри, продавці-касири, кухарі, агенти з організації туризму. Учасники клубу «Профі» здійснили екскурсію по майстернях та аудиторіях ліцею, яку провела провідний методист закладу Ірина Блідар. Її розповідь про співпрацю навчального закладу з закладами торгівлі та сфери послуг європейських країн, де студенти не тільки проходять практику, а й набувають європейського досвіду у сфері побуту, також вразила старшокласників.

Феєричне дійство «Ідеал жінки в історії моди» пройшло у стінах юнацької книгозбірні, під час якого бібліотекарі разом із викладачами та студентами ДНЗ «Кропивницький професійний ліцей побутового обслуговування» провели презентацію одягу, що поєднав у собі риси костюмів чотирьох епох: середньовіччя, готики, ампіру та сучасності з елементами фольклору. Синтез історичної моди та сучасного одягу, створений студентами закладу, був високо оцінений учасниками заходу. Костюмоване дефіле, спілкування з викладачами, майстрами виробничого навчання, студентами ліцею дало можливість школярам отримати не лише інформацію про професії, а й дізнатися про навчальний заклад, де готують майбутніх фахівців, можливості проходження практики в Україні та за кордоном, високий попит на фахівців у м. Кропивницькому.

Здається, всі звикли до професії журналіста, і, звичайно ж, зустрічали словосполучення «власний фотокореспондент» у засобах масової інформації. Але ніхто не замислювався, наскільки це кропітка робота не тільки технічно, а й психологічно: зуміти в фотографії розкрити особистість героя репортажу. Цікаві розповіді, поради та світлини від одного із найбільш іменитих журналістів області Ігоря Демчука, надихнули молодь на непереборне бажання

завжди добиватися поставлених цілей та не боятися змін у своєму житті.

Героїзм у словах «військовий розвідник» завжди присутній, але ця небезпечна професія не тільки не дуже поширена а й оповита багатьма таємницями та романтикою. Зустріч з колишнім полковником розвідки Олегом Спіньовим допомогла школярам зрозуміти, яким має бути сучасний офіцер, сучасна армія, що стоїть на сторожі цілісності кордонів країни та оберігає її незалежність.

Діалог зі справжнім письменником – що може бути кращим для молодих людей, адже в їхній уяві письменник – це автор фоліантів, майстер гарного слова, «небожитель». А насправді робота письменника це: і журналістська діяльність у різних періодичних виданнях, і редагування творів колег, і викладацька, і дослідницька діяльність. До того ж бути в постійному творчому пошуку – складові успіху відомого письменника, про що й дізналися школярі під час зустрічі з головою обласної організації Національної спілки письменників України Василем Бондарем.

У кожного краю є своя історія, і вона відображена не тільки в книгах та архівних справах, а й у монументах та пам’ятних знаках. «Пам’ять міста бережуть творіння скульпторів» – саме такою була тема зустрічі-екскурсії членів клубу «Профі» до скульптурної майстерні, однієї з небагатьох на теренах України. Старшокласники зустрілися з відомими українськими скульпторами Віктором Френчком, Григорієм Савченком та Василем Ткаченком, із захватом оглянули майстерню, готові скульптури та познайомилися з процесом виготовлення майбутніх шедеврів, дізналися про навчальні заклади, де готують майбутніх митців.

Актор – бажана творча професія, адже, на думку молоді, це, перш за все, популярність, захоплення оточуючих. Але, як виявилося – це і тяжка праця кожної хвилини, кожного дня над собою, вживання в образ героя, а інколи і не одного. Актор проживає чуже життя на сцені лічені години, а носить у своїй душі все життя. Саме про це говорили школярі з Олексієм Дорошевим, артистом Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Л. Кропивницького. А під час майстер-класу молодь спробувала відчути себе актором- початківцем, перевтілитися в героїв запропонованих сценок.

Майстерність професіоналів вражає, а коли підлітки ще й бачать на власні очі, як працюють відомі люди, чують конкретні поради, то у них виникає бажання й самим навчатися та працювати так, щоб досягти омріяних вершин.

Клуб «Профі» працює в бібліотеці вже понад десять років. На його засіданнях побувало не одне покоління старшокласників, і працівники бібліотеки разом з відомими краянами мають надію, що дійсно роблять важливу справу для майбутнього нашої держави.

Робота бібліотеки з профорієнтації учнівської молоді клубом «Профі» не обмежується.

На сайті бібліотеки в розділі «Краєзнавство» є рубрика «Освіта», де користувачі мають змогу познайомитися з повним переліком «Навчальних закладів Кіровоградщини». Інформація про навчальні заклади постійно поновлюється, а також дається посилання безпосередньо на сайт конкретного навчального закладу.

Також протягом року в бібліотеці мешканці міста мають змогу знайти рекламну продукцію навчальних закладів області. Бібліотекарі організовують дні відкритих дверей вищих навчальних закладів, під час яких провідні фахівці не тільки презентують свої виші, а й індивідуально консультують учасників зустрічей.

Отже, набуті за допомогою бібліотеки знання неодмінно стануть в нагоді нашій молоді, допоможуть обрати професію, або, за потреби, змінити її на кращу. У будь-якому випадку – реалізувати свої здібності та стати успішними.

Вибрати мову сайту »