КНИГИ З АВТОГРАФАМИ, ПОДАРОВАНІ БІБЛІОТЕЦІ В 2020 РОЦІ

Авруцкий Е. Я.

Добыча радия. Мои поэмы. – Кропивницкий, 2019. – 284 с.
Книга Ефима Авруцкого “Добыча радия” – сборник поэм за период с юности до наших дней – о любви к своему народу и к родному городу.


Бричка Максим

Меридіани / М. Бричка. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. – 32 с.

ІSВN 978-966-189-451 -7

Ця збірка – меридіани моєї душі. Кожна поезія так чи інакше перетинає моє життя. Надихайте, мрійте й цінуйте кожну мить!


Верховініна М. А.

Калинові мрії / М. А. Верховініна. – Харків : Мачулін, 2018. – 72 с.: іл.

ІSВN 978-617-7589-25-8

«Калинові мрії» – друга книга віршів автора Марії Верховиніної – члена Новгородківського районного літературного клубу «Світоч». Вірші Марії охоплюють різноманітні сфери сільського життя. Вони дуже відверті, емоційні, патріотичні та пронизані любов’ю до рідного краю, чудової нашої землі, українського народу, турботою за долю дітей.

Ця збірка віршів для любителів поезії, для тих, хто цікавиться творчими здобутками поетів рідного краю, для читачів різного віку.


Верховініна М. А.

Верховініна Марія. Даруйте любов / Марія Верховініна. – X.: Мачулін, 2019. – 128 с.

ІSВN 978-617-7767-78-6

Збірка поезій «Даруйте любов» –третя книга Верховініної Марії – члена Новгородківського районного літературного клубу «Світоч». Поетичні та прозові мініатюри переповнені щирістю, добром та відвертістю автора.

Поезія пронизана філософією сильної любові до Батьківщини, людей, рідного краю, вірністю, патріотизмом, чистотою людських почуттів, пейзажними замальовками живописної природи.

Поетеса цінує любить життя, піднімаючи силу духу і волю всіх, хто бореться за світле майбутнє України.

Проста і водночас складна, тонка і зворушлива поезія досягне своєї мети – душі читачів і нікого не залишить байдужими.

Збірка віршів для любителів поезії, для тих, хто цікавиться здобутками поетів рідного краю, для читачів різного віку.


Історія старовинного козацького роду Горленків / Автори упорядники: А. Ф. Горленко, Ю. А. Горленко, Є. М. Назаренко, А. В. Коротеньков. – Кропивницький : Видавець Лисенко В. Ф., 2019. – 220 с.

У виданні наведені архівні дані про історію старовинного козацького роду Горленків. З 1649 року починається розпис роду Горленків, зібраний по фамільним родословним і поминальним спискам, грамотам і документам Горленківського архіву князем А. В. Дабижа, 1885 рік, В. Л. Модзалевським «Малоросійський родословник» Київ, 1908 р. В Р. В. І том ст. 303-327, В. В. Руммелем і В. В. Голубцовим «Родословний збірник російських дворянських фамілій» т. І ст. 596-606.

Надаються історичні свідчення про те, що в будівництві фортеці Святої Єлисавети в 1754 році брав участь Полтавський гетьманський козацький полк, який очолював полковник Андрій Андрійович Горленко, рідний брат святителя Іоасафа (Горленко) епіскопа Бєлгородського, онук гетьмана Даніїла Апостола.


Гра в поетів. Антологія молодіжної кіровоградської поезії / укладач К. Поліщук. – Кіровоград: ПВЦ «Мавік», 2013. – 120 с.

ІSВN 978-966-7718-76-3

«Гра в поетів» – антологія молодіжної кіровоградської поезії. Амбітність, перспективність, протест – це те, що характеризує як поезію, вміщену у збірник, так і поетів, так і, по-суті, саму книжку. Адже вона є незалежним проєктом молодих кіровоградських людей, які до своїх щоденних ролей та безперервних ігор додали ще одну роль-гру – гру в поетів.


Екскурс.info. Туристично-краєзнавчий збірник міста Кропивницького / Упор. Левицький Василь. – Кропивницький, 2020. – 20 с.

У збірнику розміщено матеріали про місто Кропивницький і громадську організацію «Екскурсійно-інформаційний центр» («Екскурс-Інформ»).

Видання створене ГО «Екскурсійно-інформаційний центр» (“Екскурс-Інформ”).


Запека В.

Цуцик. Антивоєнний роман [Текст] / Віталій Запека. – Житомир: Вид. О. О. Євенок, 2019. – 224 с.

ІSBN 978-617-7752-50-8

Антивоєнний роман «Цуцик» – явище в літературі України. Яскраво, пронизливо через життя, крізь душу безрідної дворняжки автор зумів показати війну, якою вона є. Без пафосу, без зайвого героїзму. Від імені малого собача, але про людей.

Роман написаний на основі реальних подій. В деяких з них автор приймав безпосередню участь. Більшість персонажів мають своїх прототипів у житті. Все бачене, почуте, пережите автор переніс в короткий проміжок часу, тож хронологія роману не відповідає дійсності.

Долі щеняти і людей, котрі трапились на його шляху, не залишать байдужим жодного читача.


Захабура В. Ой, Лише, або Як потрапити в халепу / Валентина Захабура; іл. К. Гора ; ред. О. Леля-Музичка ; худож. ред. С. Єрко. – Вінниця : Теза, 2019. – 190 с. : іл. – ISBN978-966-421-262-2.

Повістинка, яку ви тримаєте в руках, познайомить вас із захопливими пригодами двох найкращих друзів Лишка та Ойки. Разом із ними ви відчуєте, що таке справжня дружба, відкриєте нове явище «стеле трус», підслухаєте змову татусів і довідаєтесь, вундеркінди і з чим їх варто їсти.

Хочете дізнатися про це? Тоді розгортайте книжку – і вперед до пригод!


Зеленська Соломія.
Сповідь священика : роман / Соломія Зеленська. – Базілік, 2020. – 264 с. – ISBN 978-617-95014-0-1

Соломія Зеленська – сучасна українська письменниця, авторка романів «Сповідь священика», «Куди подіти святого», «Таємниця Мерилін». Соломія вихором увірвалася до письменницького світу в 2016 році своїм бентежним романом «Сповідь священика», котрий здобув перемогу на організованому КМДА (за сприяння спілки письменників) конкурсі і наробив неабиякого галасу, зокрема серед церковної братії, хоча роман виписаний у відвертій світській манері з притаманними їй пристрастями і спокусами.

Соломія Зеленська закінчила акторське відділення Київського національного університету театру, кіно і ТБ імені І. Карпенка-Карого. Тому цілком природно, що героями її романів часто стають люди творчих професій – актори, письменники, художники. Авторка зауважує, що кожного персонажа пропускає через себе, ніби грає відповідну роль, переймаючись емоціями, станом і внутрішнім світом свого героя.

Читаючи «Сповідь священика», ви нібито стоятимете поруч із героями книги – так майстерно виписані персонажі та картини з їхнього життя. Будете «ковтати» сторінку за сторінкою, захоплені водовертю подій, що відбуваються з чотирма дійовими особами, й відчуєте легкий сум від прощання з романом. Такий самий сум, якого зазнала авторка на світанку, поставивши останню крапку в цьому творі.

Легкого та приємного читання вам.


Зеленська Соломія

Таємниця Мерилін: роман / C. Зеленська. – К.: ЛА «Друге дихання», 2019. –

308 с. – ISBN 978-966-8448-21-8

У романі Соломії Зеленської «Таємниця Мерилін» на прикладі двох подруг Дарини й Інеси показано дві філософії досягнення щастя. Одна з них полягає у переслідуванні щастя, намаганні його приборкати, а друга – в  тихому очікуванні щастя, його лагідному прирученню. Одного разу, повідомивши Дарині радісну новину про своє весілля, Інеса несподівано зникає. Розшукуючи її, Дарина випадково знаходить Інесу в досить дивному місці й розуміє, що вона приховує від неї якусь таємницю.

Психологічний роман «Таємниця Мерилін» оголює таємні механізми
пристрасті, загадки людської прив’язаності, свободи й потреби любити.

Соломія Зеленська закінчила акторське відділення Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. Карпенка-Карого. Авторка романів «Сповідь священика» та «Куди подіти святого».


Зри в корінь : (Колективний портрет письменниці Антоніни Корінь з 1990 по 2010 рр. : від панегіриків до пародій) / упоряд. А. Корінь. – Кропивницький : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2020. – 208 с.

Ця книга – перша спроба створити колективний творчий портрет поетеси, перекладачки, публіцистки, критика, члена Національної спілки письменників України (з 2002 р.), керівника літературно-мистецького клубу «Євшан» (з 1998 р.), кіровоградки, родом з Чернігівщини – Антоніни Михайлівни Корінь, яка з 1974 р. живе у Кропивницькому (Кіровоград) майже півстоліття. Популяризує творчість земляків (і не лише) у пресі, на обласному радіомовленні та телебаченні, а також у навчальних та культосвітніх закладах. Про це (не повно) свідчать два бібліографічні покажчики, створені бібліотекарями Щорської райбібліотеки на Чернігівщині та ОУНБ ім. Чижевського в Кіровограді.

Друкуватися А. Мельник (по чоловіку – А. Корінь) почала з 1962 р., чотирнадцятирічною школяркою – у районній, піонерській та комсомольській пресі. Закінчила школу робсількорів при Щорській райгазеті «Промінь Жовтня». Майже шість століть засіває А. Корінь літературну ниву. Чим? Про це – збірка.

У книзі більше сотні публікацій, з них авторських – 13.


Іванишин П. В. Національний спосіб розуміння  в поезії Т. Шевченка, Є. Маланюка, Л. Костенко : монографія / П. В. Іванишин. – К. : Академвидав, 2008. – 391 с. – (Сер. «Монограф»). – Бібліогр. : с. 375 – 389. – ISBN 978-966-8226-69-4

У монографії розкрито сутнісні ознаки художньо вираженого національного розуміння на основі вивчення літературної практики витлумачення національного сенсу способів людського існування в поезії Т. Шевченка, Є. Маланюка, Л. Костенко. Проаналізовано спе­цифіку розвитку українського художньо-герменевтичного мислення як глибоконаціонального буттєво-історичного розуміння, теоретично окреслено іманентний українському буттю національно-екзистенціальний тип тезаурусу (переданання).

Адресована літературознавцям, вчителям-словесникам, аспірантам, студентам, усім, хто цікавиться методологією сучасного українського літературознавства, тлумаченням нової української літератури.


Клочек Г. Д. Синергія літературного твору. Навчальний посібник з теорії літературного твору. – Дніпро : Середняк Т. К., 2020. – 240 с.

ISBN 978-617-7822-85-0

Головне завдання навчального посібника «Синергія літературного твору» – озброїти студентів-філологів розумінням природи цілісності літературного твору з новітніх наукових позицій, що вибудовуються на методології системного підходу. Ця методологія почала в останні десятиліття істотно збагачуватися, вбираючи в себе принципи синергетики – нової науки, яка, окрім іншого, вивчає формування так званого синергетичного ефекту. Цей ефект породжується узгодженою (гармонійною взаємодією багатьох складових літературного твору як функціонуючої системи, що генерує художню енергію. Розуміння природи цілісності літературного твору з позицій системно-синергетичного підходу – неодмінна умова осягнення одного із найважливіших критеріїв його художності. Посібник допомагає засвоїти один із найскладніших розділів теорії літератури.

Теоретичні положення в посібнику ілюструються аналізом літературних творів класиків української літератури – Тараса Шевченка, Василя Стефаника, Володимира Винниченка, Миколи Вінграновського, Григора Тютюнника, Ліни Костенко.

Прислужиться літературознавцям, студентам філологічних факультетів.


Александр Крутоус.

СЛОВЕСНЫЙ ФРАНКЕНШТЕЙН: штрихи к портрету: афоризмы, фразы, зазеркалье слова. – Кировоград. – 2011. – 200 с.

В предлагаемой читателю книге автор хочет показать ещё одну грань «Слова», мало изученную, казалось бы открытую для всех, но не замечаемую большинством. Это штрихи нашей жизни в кратком изложении мысли на печатном листе (вторая жизнь крылатых выражений, фразы, юмор, философские мысли, зазеркалье слова с новым взглядом на данное слово, полезные опечатки, девизы животных, растений и многое др.).


Лазарук Мирослав. Чорторийські марева-видіння : роман у новелах / Мирослав Лазарук. – Чернівці: Друк Арт, 2019. – 208 с. ISBN 978-617-7465-93-4

Роман у новелах «Чорторийські марева-видіння» письменника Мирослава Лазарука про долю геніального кіномиcтця Івана Миколайчука можна вважати першим прозовим твором, який охоплює життєві і творчі колізії, котрі випали на долю того, хто доніс всьому світові висоту духу українського народу. Літератор, автор багатьох поетичних, прозових, есеїстичних творів, вибудовує особливості рідної мови актора, режисера, постановника, сценариста, автора музики, прокладає місток до того, що зробив Іван Миколайчук у поетичному кіно, зігравши блискучі ролі українського Генія Тараса Шевченка, Івана Палійчука з немеркнучих «Тіней забутих предків» режисера Сергія Параджанова, Петра Дзвонаря з «Білого птаха з чорною ознакою», Фабіана з кінопритчі «Вавілон XX» та багатьох інших. Він не повторює того, про що багато років мовить кінематограф. Скоріш навпаки, пробує заглибитися в те, про що не завше кажуть істину кіномистці. Тому й образ Івана Миколайчука постає до певної міри не причесаним і не прилизаним, а таким, яким його побачив автор і запропонував своєму читачеві. Шлях до пізнання ніколи не буває зачиненим.


Новицький С. Акафіст коня / С. Новицький. – Кропивницький : Центрально-Українське видавництво. – 78 с. ISBN 978-966-130-168-8

Станіслав Новицький, попри свою молодість, є одним iз поетів Кіровоградщини, класичні катрени і неординарні верлібри якого, мабуть, найчастіше публікуються в солідних всеукраїнських виданнях. Це журнали «Дзвін», «Степ», «Вежа», «Літературний Чернігів», «Німчич», «Буковинський журнал» та газети «Літературна Україна», «Українська літературна газета».

«Акафіст коня» – перша книга талановитого автора. Побажаємо ж їй світлої дороги, щирих, доброзичливих читачів, а поетові подальшого натхнення.


Осипенко Ю. Українська дуля / Ю. Осипенко. – Черкаси : Вертикаль, видавець С. Г. Кандич, 2016. – 324 с. ISBN 978-966-2783-98-8

Україна завжди сміялася. Причин море. Океан. Тьма.

Одні зарплати і пенсії громадян – невичерпне джерело.

Гучного реготу!.. Або реформи.

Через те й живе ненька. І далі сміятиметься. Не сумнівайтеся. Тобто житиме.

Тому сміху не економте!..

Його запаси в Україні невичерпні!

Над цим достатком невтомно трудяться Президент, Верховна Рада, Уряд і ввесь народ!..

Але, як уже засумували, то від депресії прочитайте цю книгу. Адже сміхотерапія замінює найдорожчі ліки!..


Осипенко Ю. Повитиця, або мистецтво racum: роман – К.: TOB «Лтава Лізинг», 2006. – 344 с. ISBN 966-365-083-4

Чи знаєте ви Віліну Єфімовну?

Не поспішайте заперечувати. Пригадайте: хіба немає серед ваших знайомих палкої, ексцентричної, дієвої та владної жінки, яка колись гордо несла поперед себе не тільки пишний бюст, але й червоний прапор комунізму, а тепер не менш поважно будує незалежну українську державу на теренах довіреного їй району.

Товариш (перепрошуємо, пані) Віліна Єфімовна є взірцем чиновника: вчасно змінює орієнтацію – ясна річ, політичну – вміє гарно розподілити державні кошти й навіть має власну партію «Му-му».

То може, ви все таки знаєте Віліну Єфімовну?

Автор проведе вас сторінками долі представника «передового авангарду», вклавши чималий шмат іронії та сатиричного ставлення, на яке – погодьтеся, заслуговують всі нам з вами відомі віліни єфімовни.


Осипенко Ю. С. Любик / Ю. С. Осипенко. –Черкаси: Вертикаль, видавець С. Г. Кандич, 2018. – 182 с. ISBN 978-617-7475-59-9

Третя книга Юрія Осипенка, цього разу про дотепних одеситів, – не спроба автора описати Одесу. В якій ніколи не бував. Та її жителів. Яких навіть не бачив. Мається на увазі зблизька.

Тому його роман цілком слушно можна зарахувати до фантастичного жанру.

З відчайдушною спробою зупинити генеральну репетицію. Кінця світу. Що відбувається на Донбасі. Навіть таким вражаючим способом. Бо шляхетна ціль дозволяє будь-які засоби!..


Пантюк С. Соло для дримби: Поезії. – Камёянець-Подільський : ПП «Медобори-2006», 2012. – 48 с.

До нової збірки українського поета Сергія Пантюка увійшли вірші, написані протягом останніх двох років.


Поліщук К. Пташиний цвинтар : збірка оповідань / Кирило Поліщук. – К.: Laurus, 2020. – 270 с. ISBN 978-617-7313-40-2

«Пташиний цвинтар» – дебютна збірка з восьми пов’язаних між собою оповідань. Буденне життя сучасних людей, їх дорослішання, набуття досвіду та самоусвідомлення відбувається в антиутопічній реальності з сюрреалістичними елементами. Спільний мотив видання – птахи, які виступають у творах головними і другорядними персонажами, символами.

Ця книжка буде цікава читачам, які люблять коротку українську прозу, а також філологам, яким цікаві унікальні авторські стилі, вже оцінені такими преміями: «Корнійчуковська премія» (2015), міжнародна німецько-українська премія імені Олеся Гончара (2017), «Смолоскип» (2018). Також Кирило Поліщук – переможець конкурсів «Гранослов» (2018), «Без меж» (2018), учасник і фіналіст багатьох інших.


Рядки з передової. Антологія поетів, опалених війною / Упоряд. О. Задорожна, С. Пантюк. – Київ : Фенікс, 2018. – 132 с.: іл. ISBN 978-966-136-589-5

Збірка «Рядки з передової» презентує творчість дев’яти поетів, які пропустили через себе війну, безпосередньо доторкнувшись до неї в той чи інший спосіб. Воїни-добровольці, медики, волонтери вкарбували свої переживання у віршовані рядки, зафіксували в них емоцію, рефлексію пережитого. Для декого з авторів, як наприклад, для Тетяни Ярошенко і Романа Семисала ця книга є дебютом.