ЛІДЕРКА, ІНІЦІАТОРКА, ОРГАНІЗАТОРКА

(до ювілею Лариси Миколаївни Савенко, директорки

Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка)

Валентина Зеленіна,

заступниця директорки з наукової робити

Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва

ім. Є. Маланюка

е-meil: oub@lib.kr.ua

22 серпня святкує своє 60-річчя Лариса Миколаївна Савенко – директорка Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка.

Лариса Миколаївна розпочала трудову діяльність у 1981 році. 23 роки пропрацювала в Кіровоградській міській централізованій бібліотечній системі: пройшла всі етапи кар’єрного зростання від бібліотекаря до заступника директора. У 2002 році очолила обласну бібліотеку для юнацтва.

Новим був не тільки колектив, але й умови роботи. Посада вимагала відповідальності та творчого пошуку. У коловороті подій та щоденної невтомної праці створювався колектив однодумців, народжувались нові ідеї, формувався стиль бібліотеки.

На сьогодні бібліотека під керівництвом Лариси Савенко щорічно обслуговує більше 15,0 тисяч користувачів, є організатором проведення в області Всеукраїнських та обласних акцій, конкурсів, соціологічних досліджень, науково-практичних конференцій.

Лариса Миколаївна – ініціаторка та організаторка масштабних вуличних акцій, серед яких – щорічний «Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій», акції до Дня Європи, Дня молоді, Дня незалежності України, Дня міста. Ці заходи зразково організовані і мають велике значення для розвитку духовної культури підростаючого покоління Кіровоградщини. Саме тому, бібліотека – бажаний партнер багатьох заходів обласного та всеукраїнського рівня, серед яких – Всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» та Всеукраїнський книжковий фестиваль-ярмарок «Книговир».

Під керівництвом Лариси Миколаївни активізувалась проєктна діяльність бібліотеки. За 20 років реалізовано близько 20 проєктів за підтримки міжнародних благодійних фондів, а скільки ідей ще потребують втілення!

Щорічно, починаючи з 2016 року, бібліотекою, спільно з партнером – громадською молодіжною організацією ТІМО «Відкриті двері», здійснюється реалізація проєктів в рамках Тижня коду ЄС, підтриманих Ресурсним Центром ГУРТ в рамках ініціативи «MeetandCode». У 2021 році реалізовано адвокаційний проєкт «Скажемо булінгу «НІ!» у рамках «Кампанія з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння та підтримки ГО «Докудейз».

Поширенню інформації про країни ЄС та популяризації європейських цінностей серед молоді сприяє діяльність Пункту європейської інформації, створеного бібліотекою в рамках Всеукраїнського проєкту Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»).

На створення комфортних умов для розвитку творчого й інтелектуального потенціалу молоді Кіровоградської області спрямований проєкт бібліотеки «Доступний вільний простір для молоді», на промоцію та підтримку читання творів українських авторів – бібліотечний Інтернет-проєкт трьох обласних бібліотек «#Читаймо!». Ці проєкти витримали жорстку конкуренцію та включені до обласної Програми освітньо-культурного розвитку Кіровоградщини до 2024 р.

Щорічно колектив бібліотеки під керівництвом Лариси Савенко впроваджує інноваційні форми роботи, серед яких: бібліопроєкти («Lifesafe» (Подбай про свою безпеку), «Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини», «З екрану в реальність», «Креативна середа», «Молодь обирає здоров’я», «Краю мій, гордість моя»).

За бібліопроєкт «Креативна середа» (проведення у вечірній час тематичних комплексних заходів, спрямованих на організацію змістовного сімейного та молодіжного дозвілля) книгозбірня отримала звання «Бібліотека року 2015» у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року», який проводився Українською бібліотечною асоціацією спільно з Міністерством культури України.

Унікальним явищем на теренах нашої країни став бібліопроєкт Патріотичний арт-табір «Сторінками історії», започаткований у 2017 р. бібліотекою спільно з Кропивницьким кошем УДЮТ «Січ» в рамках обласної програми оздоровлення дітей влітку. Досвід реалізації цього бібліопроєкту було включено до збірки «Каталог кращих практик молодіжної роботи в Україні» Міністерства молоді та спорту України.

Значну увагу Лариса Миколаївна приділяє підтримці творчої та обдарованої молоді. Вона опікується створеним при бібліотеці літературним молодіжним клубом «Ліра», який є гордістю бібліотеки. За її ініціативи члени клубу щорічно беруть участь у Всеукраїнському святі театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти»; друкуються у всеукраїнських виданнях: «Буковинський журнал» (Ольга Застеба «Галактика зниклих речей» (вірші), часописі «Благовіст» (Світлана Ніколаєвська (вірші). Двох членів клубу «Ліра» Інну Рижік-Нежуріну та Юлію Гладир прийнято до Національної спілки письменників України. Юлія Гладир у 2021 р. отримала звання лауреата обласної літературної премії імені Євгена Маланюка за книгу«Під віями ночі».

Серед пріоритетних напрямків роботи Лариси Миколаївни – комп’ютеризації бібліотеки. Близько 20 років надає послуги користувачам Інтернет-центр, створений в рамках проєктів бібліотеки за підтримки програми Посольства США в Україні «Інтернет для читачів публічних бібліотек» (Leap-III, Leap connect), Всеукраїнської програми «Бібліоміст». У 2020 р. бібліотеку визнано офіційним хабом Національного проєкту «Дія. Цифрова освіта».

Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка – єдина серед юнацьких бібліотек України, яка спільно з науковими книгозбірнями бере участь у створенні Центрально-Українського Кооперативного каталогу, Кіровоградського Регіонального Кооперативного каталогу; є учасником Всеукраїнського проєкту «Електронна бібліотека «Культура України».

Бібліотека – єдина з бібліотек Кіровоградської області, яка створила повнотекстову базу даних «Лауреати обласної літературної премії імені Євгена Маланюка», де користувачі можуть ознайомитися з Положенням про премію, біографіями письменників, бібліографією, прочитати твори письменників-лауреатів, які оприлюднені на веб-сайті бібліотеки відповідно до письмових дозволів авторів. Видаються бібліографічні покажчики «Лауреати обласної літературної премії імені Євгена Маланюка», які були взяті за основу при підготовці видання «Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка» Кіровоградської обласної ради у 2014 р.

Лариса Савенко – знаний на Кіровоградщині фахівець бібліотечної справи: саме до неї звертаються колеги за консультаціями та порадами. Вона сприяє розвитку мережі бібліотечного обслуговування юнацтва та молоді в області. Завдяки її зусиллям у 2017 р. створено юнацький абонемент на базі бібліотеки-філії № 16 Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи.

У роботу бібліотеки як обласного методичного центру Ларисою Миколаївною у різні роки запроваджено такі форми підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців, як: вебінар, методичний десант, бібліомарафон, День фахівця для працівників бібліотек об’єднаних територіальних громад.

Завжди на високому рівні проводяться обласні конкурси («Чат-бот: віртуальний бібліотечний помічник», 2020 р.; «ДобраДІЯ», 2018 р.; «Я пам`ятаю! Я пишаюсь!», 2014 р., 2017 р., 2018 р.; «Первоцвіти Кіровоградщини», 2016 р.) та семінари-практикуми («Трансформація діяльності бібліотек у реаліях сьогодення», 2020 р.; «Бібліотека для молоді: формати, неформати, платформи можливостей», 2019 р.; «Патріотичне виховання в бібліотеці: формуємо ціннісні орієнтири громадянина України», 2017 р.), які набули особливої популярності серед бібліотекарів Кіровоградської області.

Традиційним для бібліотеки стало проведення обласних акцій з популяризації серед молоді творчості українських письменників («Мов фенікс, з попелу, воскресло слово»: до 250-річчя від дня народження І. Котляревського, 2019 р., «Мандри в пошуках України»: до 120-річчя від дня народження Є. Маланюка, 2017 р., «Акорди поезії українського Каменяра»: до 160-річчя від дня народження І. Франка, 2016 р.) та української мови (обласний бібліомарафон «Звучи, рідна мово!», 2018 р.).

Лариса Миколаївна також займається громадською діяльністю: з 2007 р. – голова молодіжної громадської організації ТІМО «Відкриті двері», член Екологічної Ліги Кіровоградської області, з 2013 по 2019 р. – член обласної Міжвідомчої методико-координаційної ради з питань правової освіти населення при облдержадміністрації, з 2020 р. – член експертної ради з питань книговидання облдержадміністрації.

До того ж завдяки активній громадянській позиції нашої директорки у 2017 р. Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва було присвоєно ім’я видатного письменника-земляка, громадського діяча Євгена Маланюка.

Вагомий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи області Лариси Миколаївни оцінено численними грамотами та подяками, а у 2010 р. – медаллю «За працю і звитягу».

Таким чином нашому керівникові є чим пишатися. А секрет її успішності – у людях, які її оточують, у бажанні надати молоді Кіровоградщини усі можливості для розвитку та духовного зростання, зробити майбутнє України кращим і заможнішим. Життєдайну силу пані Ларисі дають її діти, численні друзі та колеги.

Колектив бібліотеки щиро вітає Ларису Миколаївну з ювілеєм. Зичимо міцного здоров’я, творчого натхнення та невгамовної ініціативи у справах. Нехай праця приносить радість і задоволення. Бажаємо успіхів і благополуччя.

Вибрати мову сайту »