У статті представлено досвід бібліотек Кіровоградщини щодо відзначення ювілею видатної Лесі Українки в рамках обласного бібліотечного стріму «Лесине слово звучатиме знову!».
25 лютого 2021 року виповнилося 150 років від дня народження Лесі Українки – видатної української письменниці та громадської діячки, однієї з центральних постатей національної культури. Ювілейний рік Лесі Українки – це | чудова нагода ще раз згадати про талановиту українку, її непростий життєвий шлях і вагомий творчий доробок.
Бібліотечний стрім «Лесине слово звучатиме знову!», ініційований Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Є. Маланюка, став чудовою нагодою, аби привернути увагу до творчості письменниці й актуалізувати її спадок. В рамках заходу бібліотекарі Кіровоградщини активізували роботу з віддаленими користувачами: . підготували та поширили інтернет-мережею мультимедійний контент інформаційно-освітнього та дозвіллєвого спрямування.
Активно долучилися до відзначення літературно-мистецької події понад 200 бібліотечних закладів Кіровоградщини, впровадивши близько 250 культурно-мистецьких заходів.
Поринути у світ високої поезії геніальної Лесі Українки, згадати щирим словом співачку «досвітніх вогнів» сприяли заходи: голосні читання, челенджі, вірші в кадрі, онлайн-вікторини, літературно-інформаційні марафони, буктрейлери, відеоролики, флешмоби, поетичні батли, інтерактивні кросворди, інтернет-пазли тощо.
Працівники Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка пропонували сучасним користувачам неймовірно цікаві та пізнавальні ігри, конкурси, під час яких молодь відкривала для себе Лесю Українку, її талант, внутрішній світ, особисті стосунки з друзями, родичами, коханими… Під час літературної імпрези «Любов. Страждання. Боротьба і Слово» Леся Українка постала як жінка, чиє ім’я знають далеко за межами України, як геніальна письменниця, перекладачка та культурна діячка. Слухаючи розповідь, в уяві учнів комунального закладу (КЗ) «Ліцей «Сокіл» та студентів Кропивницького інженерного фахового коледжу Центральноукраїнського національного технічного університету поставала звичайна людина, яка відчувала біль, утрату. Учасники зрозуміли особисту драму життя поетеси, перейнялися непростою історією її кохання (Нестор Гамбарашвілі, Сергій Мержинський, Климент Квітка). Декламуючи Лесині вірші, студенти відчули автора як постать сильну в житті й геніальну у творчості. були нероздільні, вони однаково зачаровували, хвилювали, досягали глибин душі та серця не одного покоління. Про музичні сторінки, широку обізнаність письменниці з різноманітними жанрами музичного мистецтва знайомив відеоролик «Струни серця Лесі Українки» (https://lib.kr.ua/?p=37307).
Цікавою і розважальною стала інтелектуальна віртуальна гра «Мільйонер», під час якої читачі поглибили свої знання з теми, детально зупинилися на фактах з життя та творчості письменниці. Задля перемоги учасники проходили певну кількість рівнів з питаннями різної складності (https://lib.kr.ua/?p=37138).
Щодня, упродовж тижня звучали поезії та літературознавчі виступи відомих місцевих письменників про Лесю Українку. Василь Бондар, Антоніна Царук, Василь Левицький та інші знані письменники краю разом із молодими учасниками літературного клубу «Ліра» у прямому ефірі читали вірші, розкривали проблематику поезій: сутності людського буття, кохання, взаємин з природою, патріотичного обов’язку. Усі трансляції розміщено на сторінці бібліотеки в мережі «Фейсбук» та є доступними для вільного перегляду віртуальним користувачам.
Натхненно декламували поезію видатної Лесі Українки в бібліотеках Централізованої бібліотечної системи міста Кропивницького. Протягом тижня струмочком лилися її поезії «Вже сонечко в море сіда….», «На зеленому горбочку…», «Знов весна і знов надії…», «Давня весна», «За горою блискавиці» та інші у виконанні юних читачів. До ювілейних читань долучився кропивницький поет Михайло Теніченко, який висловив враження від творчості видатної української письменниці, адже саме її доля та вірші надихнули його, колись далекого від літератури, на створення , власних поезій.
Шанувальники Лесиного слова, читачі Центральної міської бібліотеки ім. Володимира Панченка перевіряли свої знання, застосовуючи сучасні інтерактивні засоби. За допомогою віртуальної дошки Padlet бібліотекарі підсилили зацікавленість й активність учнівської молоді у виконанні інтерактивних вправ: скачки «Дитинство Лесі Українки», гра «Так чи Ні»; кросворд «Лауреати премії імені Лесі Українки»; пазли «Портрет Лесі Українки», «Лісова пісня» (https://padlet.com/citylibcb/lesyaukrainka). Крім того, читачі різного віку стали активними учасниками флешмобу #кгорЧитаєЛесюУкраїнку (https://www.facebook.com/groups/977932962292000), поетичного перегуку «Чистий промінь Лесиного слова», онлайн-вікторини «Співоча душа України» та ін.
Долучилися до відзначення ювілейної дати бібліотекарі Знам’янської міської територіальної громади. Юні користувачі в бібліотеках цієї системи з цікавістю брали участь в онлайн-кросвордах: «Леся Українка», «Життєвий та творчий шлях Л. Українки» та онлайн- вікторині «Знавці Лесиного слова».
Ніжне й дзвінке ім’я Лесі Українки лунало з вуст фахівців та читачів бібліотек Долинської міської ради. «Ви щасливі, причистії зорі…»,«Хотіла б я піснею стати…», ; «Надія», «Contra spem spero!» та уривок з твору «Айша і Мохаммед» спонукали читців до глибоких роздумів, а також намагалися передати слухачам ідеал сильної особистості, незламності духу, заперечення безпорадності, пасивності, байдужості, що було притаманним як особистим переживанням авторки, викликаним боротьбою з хворобою, так і вираженням її громадянської позиції, усвідомленням необхідності боротьби за свої переконання.
Ювілей видатної Лесі Українки збігся ще з однією подією – 110-річчям першого надрукування її відомої драми феєрії «Лісова пісня». Тож, в рамках обласного бібліотечного марафону «Лесине слово звучатиме знову!» бібліотечні працівники Новоархангельської районної бібліотеки знайомили з історію написання геніального твору.
З любов’ю до письменниці та її палкого слова було створено буктрейлер до книги Євгена Білоусова «Лесина пісня» (https://www.youtube.com/watch?v=hwrT2XjETNY). Бібліотекарі Центральної міської бібліотеки Олександрійської територіальної громади також створили буктрейлер «Лісова пісня» за однойменним твором (https://bit.ly/2NvwZ21).
«Є люди, як свічки згорають, відходять у небуття. Є люди, як зірки – горять і світять все життя», – саме такими словами розпочався музично-поетичний акорд «Геній тендітної незламності» для вихованців Новоархангельського навчально-виховного комплексу «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів – гімназія». В рамках заходу юні читачі підготували та представили інсценізацію драматичної картини «У Колодяжному», декламували улюблені вірші поетеси, в яких вона розкриває силу життя природи. Особливу увагу приділили її першому друкованому віршу «Конвалія», з яким тринадцятирічна Леся дебютувала в літературі (https://www.facebook.com/novoarh.lib/photos/pcb.1815903308574958/1815900 15241884).
Дуже ніжно та милозвучно у виконанні вокалістів Новоархангельської школи естетичного виховання та учасниць вокального ансамблю «Крихітки» звучали твори видатної поетеси.
Яскраві книжкові виставки, цікаві, змістовні заходи, інтерактивні конкурси, ігри та голосні читання поезій, в яких брали участь читачі різних вікових категорій, професій та статусу відбулися в усіх сільських бібліотеках Новоархангельської територіальної громади.
Цікаво та пізнавально пройшли заходи в сільській бібліотеці села Ятрань Підвисоцької територіальної громади. Бібліотекарі підготували літературний портрет «Без надії сподіваюсь», де кожен присутній, по-новому відкрив для себе Лесю Українку та пізнав багато цікавого із життя поетеси. Конкурс читців «Горить зоря поезій над нашим краєм» визначив найкращого шанувальника поезій ювілярки, а літературно-конкурсна програма «Все про Лесю Українку» сприяла максимальному розкриттю читачами своїх знань.
Насолодитися поетичним словом, оцінити вклад в українську літературу та невтомну працю Лариси Петрівни Косач намагалися члени літературного клубу «Світоч», який діє при Новгородківській публічній бібліотеці. В рамках літературної вітальні «Я в серці маю те, що не вмирає» члени клубу підготували цікаві доповнення про життєвий і творчий шлях Лесі Українки, дивували маловідомими фактами, напам’ять читали поезії талановитої письменниці та власні поетичні твори про неї (https://www.facebook.com/237257703275530/videos/461594218358127).
В читальному залі цієї ж книгозбірні під гаслом «Люди, як зорі, залишають свій слід у пам’яті майбутніх поколінь, особливо талановиті люди…» на честь ювілейної дати відбулися онлайн-читання «Чистий промінь Лесиного слова».
Про вишукану і ніжну, талановиту і прогресивну особистість, яка залишила по собі величезну літературну спадщину, розповідали в бібліотечних закладах Гайворонської та Завалівської територіальних громад. Знайомлячи читацьку спільноту з постаттю письменниці-ювілярки, бібліотекарі звертали увагу на те, що все своє життя вона сповідувала такі цінності, як толерантність, мир, тендерна та етнічна рівність… Під час заходів гордо і вільно звучало слово Лесі Українки від читачів старшого віку, активно і талановито декламували поезії англійською мовою юні читачі, захопливо і кумедно читали казки молодші читачі.
Щирі й людяні слова знаменитої української поетеси знайшли шлях до сердець юних читачів Вільшанської, Голованівської публічних селищних бібліотек, а також бібліотек виконавчого комітету Помічнянської міської ради. Цикл відеопоезій, створених на вірші «Contra spem spero!», «Літо краснеє минуло», «Давня весна» та багато інших розкрили поетичне слово Лесі Українки як гостру зброю в боротьбі за визволення українського народу і водночас чарівну квітку, що чарує своєю красою та будить найкращі почуття щирої любові до рідної землі.
Про багатогранну особистість, її поетичний талант, надзвичайний інтелект, силу волі, витримку, цілеспрямованість, життєрадісність та оптимізм йшла мова під час лірично-музичної композиції в Лаврівській сільській бібліотеці Долинської міської ради. Бібліотекарі разом з юними читачами та учасниками аматорського колективу сільського будинку культури розкрили багатогранну постать Лесі Українки. Поезії, пісенні композиції звучали рідною українською мовою ((https://www.facebook.com/100032401794305/videos/431 638767926179).
Зробити доступною вічну класику великої й геніальної Лесі Українки людям з особливими потребами допомогла відеоробота Новомиргородської центральної районної бібліотеки. Читачка бібліотеки – Кулинич Олександра читала поезію «Хотіла б я піснею стати» мовою жестів.
Поезія, виконана мовою «серця», звучала у пальцях юної виконавиці впевнено і сміливо, як мрія і дійсність в однойменній поезії.
Низкою віртуальних заходів відзначили ювілейну дату письменниці бібліотечні заклади Новоукраїнської міської, Петрівської та Онуфріївської селищних територіальних громад. Онлайн кросворди «Славетна донька України», «Горить зоря її поезії над краєм» та вебвікторину «Співачка досвітніх вогнів» підготували працівники центральних публічних бібліотек за допомогою додатку LearningApps.org. Для створення запитань бібліотекарі використали віхи творчості та факти про непросте життя геніальної українки.
Леся Українка заслуговує нашої шани й любові, вона є знаною поетесою, у творчості якої кожен може знайти щось для себе, і до того ж непересічною особистістю, життєва сила якої захоплює молодь і сьогодні. Творчість Лесі має невичерпну глибину, це елітарний пласт української культурної спадщини до вивчення якої будуть звертатися ще не одне покоління. її ім’я дороге нам тим, що служить для українців всього світу символом єднання нації, прикладом громадянського служіння, усвідомленої національної ідентичності, допомагає збереженню історичної пам’яті.
Олена Кісельова,
завідувачка науково-методичного відділу
Кіровоградської обласної бібліотеки
для юнацтва ім. Є. Маланюка