Зброя дідуся Павлуся

Днями у Кропивницькому в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка у рамках циклу «Дегустація літературних новинок» у форматі онлайн відбулися дві творчі зустрічі з поетом, прозаїком і громадським активістом Павлом Чорним. Модератором зустрічей виступив колега Павла Георгійовича – педагог міської станції юних техніків Сергій Гейко.

Завідувачка відділом абонементу названої бібліотеки Галина Бондар розповідає: «Бібліотека вже кілька років практикує такий цикл творчих зустрічей. В ньому ми представляємо як перші видання чи окремі книги, так і загалом творчість місцевих літераторів. Зазвичай на ці зустрічі запрошуються старшокласники, для них це цікаво. Як на мене, наші сучасні письменники не дуже широко включені у шкільну програму. Тому діти відкривають для себе багато нових імен, знайомлячись із творчістю поетів та прозаїків рідного краю, та й не тільки. Зустрічі проходять як онлайн, так і наживо, коли дозволяє ситуація».

Зі свого боку Сергій Гейко наголосив: «Нині триває важка повномасштабна агресія з боку Російської Федерації. Україна героїчно бореться із загарбниками. А слово – теж зброя. І це важливо. Патріотичне щире слово письменників надихає наших захисників на боротьбу. А завдяки електронним ресурсам воно поширюється на багатьох, в тому числі й на ворогів, деморалізуючи їх остаточно.

Павло Георгійович – мій колега по міській станції юних техніків. Він очолює національно-патріотичний напрямок роботи зі школярами у нашому місті. У 2017 році він започаткував проект «Казкодром». Це презентації його віршованих казок, нових книжок, театралізовані виступи та інсценізації творів безпосередньо школярами. Хоча його аудиторія не обмежується лише школярами. Павло Чорний має величезний творчий доробок, з яким ознайомилося вже багато людей».

Так, наш обдарований земляк вже не один десяток років займається різноманітною творчістю. На цьому фронті Павло Чорний – універсальний солдат, точніше митець. Він пише і прозу, і віршує добре, і публіцистикою не гребує. А ще володіє прийомами східних єдиноборств, різьбленням по дереву, філософськими знаннями. Принаймні останні п’ять років Павло Георгійович у роботі з дітьми активно використовує винайдений ним образ мудрого розважливого казкаря дідуся Павлуся. Він вдало поєднується з народно-поетичною формою його казок та українським вбранням.

Саме цей образ ліг в основу проекту КЗ СЮТ «Казкодром». Це платформа не лише для його власного творчого волевиявлення. Тут гуртківці міської станції юних техніків реалізовують свої, отримані тут, навички, виготовляючи з різних матеріалів персонажів, символіку та атрибутику казок, а їх інсценізацію вже здійснено у кількох школах Кропивницького. Незабаром у співпраці з Євгенію Силантьєвою навіть з’явиться цикл анімаційних фільмів на тему його казок про наше місто.

Проєкт «казкодром» вдало вписався у цикл зустрічей «Дегустація літературних новинок» бібліотеки імені Маланюка. Минулого тижня Павло Чорний мовою віршованих казок спілкувалися з дітьми в online форматі. Це гарний приклад національно-патріотичного виховання школярів за допомогою художніх засобів. У своєму зверненні до слухачів автор зазначив: «Місцеві поети, як і усі літератори нашої країни, не стоять осторонь від тих драматичних, трагічних, але при цьому й героїчних подій, які відбуваються нині на фронті і в тилу. Слово “патріотизм” для дорослої аудиторії начебто відоме, а для неповнолітніх, для частини юнацтва не дуже зрозуміле. Думаю, літераторам саме час розгорнути це поняття за допомогою творчих засобів, продемонструвати його справжнє насичення».

Під час двох зустрічей Павло Чорний прочитав фрагменти й уривки з творів, що були написані протягом кількох останніх років. Це, наприклад, «Татова книжка», «Подорож кульбабки», «Як лелечий рід Калину рятував у злу годину», «Лелека над містом». Саме в них у доступній образній формі він роз’яснює, як і звідки народжуються поняття «патріотизм», «родина», «народ», «етика», «моральні цінності».

Наприкінці кожної зустрічі діти зверталися до автора із запитаннями, часом доволі серйозними. Наприклад, на запитання Аліни, ліцеїстки з «Проліска», що ви найбільше цінуєте в людях, Павло Чорний віповів: «Відвертість, щирість, чесність, природність. Не будьте штучними. Будьте такими, якими ви є насправді».

Любомир РОМАНОВ

Вибрати мову сайту »