Стрімкий розвиток інформаційних технологій спонукає нас, бібліотекарів, опановувати сучасні форми і методи заохочення молоді до читання, формування у них критичного мислення, здатності логічно обґрунтовувати позицію, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики. Усе це є основою для успішної самореалізації молодої людини як особистості, громадянина, фахівця.
З метою сприяння розвиткові у молоді нетрадиційного мислення, збагачення її внутрішнього світу, допомоги у застосуванні набутих знань та умінь в повсякденному житті, бібліотека у 2020 р. приєдналася до мережі DOCU/CLUB, створивши кіноклуб документального кіно Docudays UA.
Кіноклуб медіапросвіти з прав людини Docudays UA створюється для проведення регулярних некомерційних показів документальних та навчальних кінофільмів про права людини з супровідними дискусіями з освітньою та правопросвітницькою метою.
Громадська організація «Докудейз» сприяє дотриманню та захисту прав людини й основоположних свобод, утверджує розуміння людської гідності як найвищої цінності, підвищує рівень громадянської активності в Україні, сприяє розвитку документального кіно. Вона є основним організатором Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, який щорічно відбувається в м. Київ в останній тиждень березня. Організовує та спільно з Мережею регіональних партнерів проводить Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.
Основна місія Docudays UA – створити можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно про права людини. Формувати активну громадянську позицію та повагу до людської гідності. Підтримувати українську кіноіндустрію.
Чому ж, на сьогоднішній день, бібліотеки активно долучаються до створення DOCU/клубів? Чи варто це робити?
Документальне кіно, поряд з книгою, досліджує та аналізує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. Це також дає можливість показати справжнє життя без прикрас, знайти захоплюючі деталі в буденності.
Тематика документальних фільмів – це філософія прав людини, право на інформацію, право на свободу життя, людську гідність, права жінок, права людей з фізичними та ментальними вадами, дискримінація, права дитини.
Документальне кіно не дає простих відповідей, а змушує задуматися, і це допомагає молоді розвиватися та в майбутньому реалізовувати себе. Важливо, що під час обговорення фільмів учасники висловлюють свою думку, аналізують ту чи іншу ситуацію, що сприяє розвитку критичного мислення і допомагає у створенні безпечного та шанобливого середовища у суспільстві.
До обговорення залучають експертів-фахівців. Це: психологи, юристи, поліцейські, які разом з учасниками аналізують події, надають фахову пораду щодо дій у тій чи іншій ситуації.
Під час бесіди варто використовувати елементи дискусії, тренінгу, рольові ігри, створювати кризові ситуації, які в подальшому допомагають переосмислити та зробити свій вибір для подолання проблем.
Діяльність кіноклубу можна здійснювати в онлайн режимі. Для цього варто використовувати zoom-конференції. Команда клубу створила окремий акаунт для модераторів, щоб вони мали можливість керувати всіма налаштуваннями zoom-конференції без обмеження в часі. Створивши свій кабінет на сайті DOCU/CLUB, модератор може обрати фільми з колекції, переглядати їх та завантажити методичні рекомендації до обговорення. Для переглядів онлайн краще обирати короткометражні фільми, щоб не виникали проблеми із завантаженням. Варто пам’ятати: під час перегляду не включати функцію «запис», адже таким чином ми порушуємо авторські права.
Під час обговорення онлайн можна використовувати Jamboard. Безкоштовний інтерактивний сервіс від Google покликаний допомогти без проблем передати власні ідеї, працювати та допрацьовувати цікаві креативні рішення спільними зусиллями. Це цифрова дошка для конференцій, на якій користувачі з усього світу можуть записувати свої ідеї та зберігати їх у хмарі для подальшого доступу з будь-якого пристрою.
Базується цей девайс на хмарних технологіях, тож користуватися ним можна з будь-яких гаджетів, і все в режимі реального часу. Багато в чому сервіс схожий на звичайну білу дошку для малювання маркерами.
На відміну від звичайної дошки, Jamboard не має обмежень за розміром вільного місця і кількістю учасників, які можуть одночасно малювати на ній.
Інтерфейс сервісу настільки інтуїтивно зрозумілий і зручний, що перед початком роботи навіть не потрібно вчитися. Містить повний набір функцій малювання, а також можливості для управління різними пензлями, розпізнавання рукописного введення тощо.
ГО «Докудейз» періодично оголошує конкурси на кращі адвокаційні заходи, спонукаючи кіноклуби шукати різні форми популяризації документального кіно та шляхи впливу на місцеві органи влади.
Кіноклубом медіа просвіти з прав людини Docudays UA спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері» було реалізовано адвокаційний проєкт «Скажемо булінгу «НІ!» у рамках «Кампанія з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння та підтримки ГО «Докудейз».
За умовами проєкту були розроблені пропозиції протидії булінгу, які увійшли до проєкту обласної цільової соціальної програми «Молодь Кіровоградщини на 2021-2025 рр.».
У рамках проєкту відбувався показ і обговорення документального фільму «Булер». Режисер Лі Гірш показує приголомшливу статистику насильства в людському масштабі, пропонуючи інтимний, безстрашний погляд на те, як булінг вплинув на життя п’ятьох дітей та їхніх сімей.
Фільм переглянули вихованці дитячих будинків та підлітки слідчого ізолятору. До обговорення фільму були залучені експерти: фахівці Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та інспектори відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Кіровоградській області. Спілкуючись з підлітками, експерти змогли вияснити: чи сподобався фільм, які емоції вони відчували під час перегляду та який епізод вразив чи запам’ятався найбільше.
Також під час розмови учасники поділилися життєвими ситуаціями, які сталися з присутніми, та зробили висновок, що, коли насильство чиниться поруч із нами, чи у нас вдома, на вулиці, ми можемо зупинити його. Також звернули увагу на ознаки фізичного, психологічного насилля, на відносини головних героїв з ровесниками, батьками та вчителями. Акцентували на тому, що кожен може звернутися за допомогою до дорослих, поліції та центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Підлітки створили «Дерево толерантності»: на листочках написали риси толерантної людини і розмістили на дереві. Створили колаж «Зупинимо булінг разом!» та плакат «Рука підтримки», де на символічних долоньках написали риси толерантної людини. Отримали емблему-смайлик «Зупинимо булінг разом. Усі – і я, і ти!!!».
Обговорення документального фільму пройшло в атмосфері відкритості, доброзичливості, відчувалося, що підлітки переймалися подіями, які відбувалися на екрані.
З творчих завдань, які виконували учасники, було створено буклет та відеоролик «Зупинимо булінг разом!».
Фахівці бібліотеки використовують усі можливості залучення додаткових коштів на реалізацію корисних для молоді проєктів. У минулому році до проєкту обласної програми освітнього та культурного розвитку Кіровоградської області на період до 2024 р. було подано 2 проєкти: «Доступний вільний простір для молоді» та «#Читаймо!», які були підтримані депутатами Кіровоградської обласної ради. Обидва проєкти спрямовані на надання нових послуг користувачам бібліотеки.
Метою проєкту «Доступний вільний простір для молоді» є створення комфортних умов для розкриття та розвитку творчого і інтелектуального потенціалу молоді Кіровоградської області, проведення суспільно-корисних заходів, розробки спільних проєктів та навчання.
Проєкт спрямований на молодь 14-35 р. і розрахований на 2 роки. Проєктом передбачалося створення кімнати з устаткуванням для проведення заходів та з можливістю демонстрації їх в режимі он-лайн. Очікується, що реалізація цього проекту надасть можливість молоді, у т.ч. використовуючи сучасні інформаційні технології, повноцінно розвивати свої вміння, навички, таланти, спілкуватись із однолітками, зустрічатися з письменниками, видатними особистостями, успішними бізнесменами, громадськими діячами тощо, планувати та організовувати заходи, отримувати нові знання та просто з користю і задоволенням відпочивати, що у свою чергу сприятиме зменшенню тяги до шкідливих звичок (тютюнопаління, алкоголь, асоціальна поведінка). Реалізація проекту навчить молодь працювати в команді та створювати (або реалізовувати) креативні соціально значимі проекти, які будуть сприяти розвитку молодого покоління та громад області.
Та головне, на що спрямований проект – повна самостійність молоді, від бібліотеки – лише консультативна та технічна підтримка. Менше контролю – більше свободи самовираження.
Послугою «вільного простору» для презентації або реалізації своїх проєктів вже скористалися декілька молодих людей. Зокрема, письменник Кирило Поліщук презентував свій проєкт «Відеопоетичний діалог культур» широкому загалу своїх друзів.
«Відеопоетичний діалог культур» – це міжнародний польсько-український проєкт, суть якого полягає у популяризації української та польської культур через жанр відеопоезії. У рамках проєкту було створено 11 відеопоетичних робіт, в основу яких покладені вірші 6 польських та 5 українських поетів у взаємних перекладах та із англійськими субтитрами.
Реалізація цього проєкту стала можливою завдяки підтримці Європейського союзу за програмою «Дім Європи» та партнерських організацій: Агенції сталого розвитку «Хмарочос» (Україна) та громадської організації «Товариство друзів Нової Гути» (Польща).
Дізнатися про проєкт більше і переглянути відеопоезії можна на Фейсбук-сторінці мистецького порталу «Дефіс» (htths://www.facebook.com/defisportal, htths://www.youtube.com/watch?v=AP2JjQ5z4c8).
Молодий поет Станіслав Новицький (член літературного клубу «Ліра», що діє при бібліотеці) самостійно організував презентацію своєї поетичної збірки «Полудень», запросивши на зустріч друзів, колег по перу, членів молодіжного літературного клубу «Ліра» та літературного об’єднання «Парус». Під час презентації у виконанні автора прозвучали вірші з його останніх поетичних збірок: «Полудень» (2021) та «Акафіст коня» (2020).
Станіслав Новицький представляє молоду генерацію поетів Кіровоградщини. У 2019 р. він представляв Кіровоградщину у книзі «Антологія молодої української поезії III тисячоліття» київського видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га».
Протягом 3-х місяців на базі бібліотеки молодими активістами ОБФ «Повернення до життя» здійснювалась реалізація молодіжного проекту «Dance4Life». Dance4Life («Танцюй заради життя») – це міжнародний проект, який спрямований на просування здорового способу життя серед молоді, на збереження і зміцнення репродуктивного здоров’я, на профілактику ВІЛ-інфекції та інших соціально-значущих захворювань, а також на розкриття особистого потенціалу молодих людей. Бібліотека допомогла з рекламою та у формуванні груп молоді для навчання.
Основна програма, за якою відбувалася реалізація проекту – «Подорож4Life («Подорож заради життя»). Ведучі програми (Чемпіони4Life) – це молодіжні лідери у віці 18 – 24 рр., які пройшли спеціальне навчання та мають досвід роботи за технологією «рівний-рівному». Основний метод – навчання через досвід: молодіжні лідери (Чемпіони4Life) спільно з учасниками проходили через рольові ігри та вправи, пов’язані з реальним життям підлітків, рекомендували їм надійні джерела профілактичної інформації, пропонували і спільно придумували різні дії для відпрацювання і закріплення життєвих навичок. Основними темами подорожей були: «Я» – учасники пізнавали себе і свої сильні сторони, «Я і ТИ» – учасники оцінювали свою поведінку і ставлення до інших людей, дізнавалися про межгендерні відносини, «Я і СУСПІЛЬСТВО» – учасники отримали можливість дослідити існуючі проблеми в суспільстві, в якому вони живуть, свою роль у ньому, можливість змінити суспільство на краще.
Після закінчення навчання усі учасники отримали сертифікати та чудові подарунки! Позаду залишились цікаві подорожі, з собою взяли корисні навички, а на майбутнє запланували крутий соціальний захід!
Упродовж літа послугою «доступний вільний простір для молоді» скористалася ще одна група підлітків. Під керівництвом нашої читачки вони організували голосні читання творів за шкільною програмою та ЗНО. Але молодь не лише читала, а й обговорювали героїв, пов’язуючи їх життя та прийняті доленосні рішення з історичними подіями, що відбувалися в Україні та світі. Збираючись тричі на тиждень, підлітки кожного разу користувалися книгами, які підбирали для них працівники відділу абонементу.
Наступний проект, спільний проект 3-х обласних бібліотек: Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського, Кіровоградської обласної дитячої бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка та Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка – Бібліотечний інтернет-проєкт «#Читаймо!». Він розрахований, в першу чергу, на дітей, учнівську та студентську молодь, батьків, вчителів.
Проектом передбачається, що кожна бібліотека для своєї категорії користувачів створює на своєму сайті сторінку з аудіо та відео файлами. Ці аудіокниги будуть доступні широкому загалу користувачів, що сприятиме активізації читання української літератури засобами інформаційних технологій, диджиталізації та візуалізації.
Отже, бібліотека – місце не лише для книжок. Це, перш за все, місце для людей. Ми відкриті до будь-яких ініціатив, задоволення потреб громади, відвідувачів – юнацтва та молоді. Дбаємо про те, щоб проекти, що реалізуються, давали молоді можливості розвитку та кар’єрного зростання, а послуги бібліотеки були завжди сучасними і потрібними.
Анастасія Чередник,
бібліотекарка І категорії відділу популяризації книги та організації
змістовного дозвілля молоді
Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка