Обслуговування соціально незахищених груп населення, людей з обмеженими можливостями, допомога їм у соціальному становленні і соціальній адаптації, поглиблення та розширення знань, підвищення культурного рівня, залучення до спілкування, організація їхнього дозвілля, співпраця з центрами соціально-психологічної реабілітації, громадськими організаціями – один із пріоритетних напрямків діяльності бібліотеки.
Люди з обмеженими можливостями, з особливими потребами, з інвалідністю – як їх тільки не називали. Хто ж вони? Які їхні особливості? Ми говоримо про звичайних людей, які мають вади здоров’я. І обмежені можливості не у них, а у суспільства, яке не може для них створити доступне середовище. Тому бібліотека має займати одне з важливих місць у роботі з людьми, що мають інвалідність, а особливо молоддю. Це має бути одним із пріоритетних напрямків її діяльності.
Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка співпрацює з Центром соціально-психологічної реабілітації дітей Кіровоградської обласної ради, «Спеціальною школою №1», громадськими організаціями «Серце матері» та «Народна академія творчості». Кожна із цих організацій особлива, тому і робота ведеться відповідно до їх запитів, має свою специфіку.
Навчально-виховне об’єднання «Спеціальна загальноосвітня школа 1-М ступенів №1 – дошкільний навчальний заклад» – це школа, в якій навчаються діти з особливостями розвитку. Існує стереотип, що це учні, які погано себе поводять. Насправді – це найбільш вдячні користувачі. Вони щиро радіють заходам: чи це пізнавально-розважальна програма, чи слайд-бесіда, чи вікторина. Також бібліотекарі долучаються до шкільних заходів: проведення лінійок, майстер-класів та ін.
Кіровоградський осередок Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості», членами якої є талановита молодь, бере участь у різних міжнародних фестивалях та конкурсах, проте не мають місця, де могли б спілкуватися. Тому бібліотека надає їм свій простір, спільно проводять заходи. Наприклад, члени організації на чолі з головою організації – Ельмірою Небесною відвідали свято Масниці. Бібліотекарі підготували для них цікаві факти, конкурси та забави, без яких з давніх-давен не обходилися проводи зими та зустрічі весни на Україні. Молодь разом із родинами мали нагоду вдосталь порозважатися та продемонструвати свої таланти.
Громадська організація «Серце матері» об’єднує матерів дітей з інвалідністю. З цими різними, та однаково сильними жінками на чолі з Людмилою Шукрутою ми познайомилися 7 років тому на першому літньому таборі для дітей, куди нас запросили провести майстер-клас. Перший раз дуже хвилювалися, але за допомогою мам все пройшло добре. Ці дітки мають певні труднощі, пов’язані зі здоров’ям, але такої радості спілкування, бажання створювати щось нове ви не побачите ніде. Ми потоваришували і стали регулярно зустрічатися.
Діти виросли і постало питання, а що ж далі? Бо якщо для дітей є школи, реабілітаційні центри, то після вісімнадцяти років двері туди зачинені. Молодь залишається один на один зі своїми проблемами в чотирьох домашніх стінах. Тому при ГО «Серце матері» за допомогою громадськості був створений Молодіжний центр молоді з інвалідністю «Сильні духом», де бібліотека стала постійним гостем та підписала з ними договір про партнерство. Такий же договір ми уклали і з іншими організаціями, з якими співпрацюємо: проводимо майстер-класи, пізнавально-розважальні програми, огляди виставок, ігри, вікторини, практичні завдання тощо.
На базі Центру бібліотекарі створили хобі-клуб «Нарру-майстерня», де молодь з інвалідністю опановує різні техніки рукоділля, розвиває свої творчі здібності. До Міжнародного жіночого дня бібліотекарі відділу сприяння технічній творчості молоді, створювали вітальні листівки в техніці скрапбукінг. На майстер-класі панувала передсвяткова атмосфера, всі старанно оздоблювали оригінальний подарунок. Молодь без проблем освоїла дану техніку скрапбукінг і вправно впоралася з виготовленням листівок.
На батлі «LadyvsGentleman», присвяченому Дню закоханих, хлопці та дівчата поринули в творчий процес, дізналися про історію свята, традиції його святкування в різних країнах, навчилися власноруч створювати подарункові бонбоньєрки.
У рамках дня інформації «Екологія: ми відповідальні за майбутнє» бібліотекарі разом із молоддю центру «Сильні духом» знайомились із словом «апсайклінг», що в перекладі означає перетворення відходів на нові речі. Як виявилося, апсайклінг – це не тільки екологічно, але ще й гарна можливість позбавити будинок від старих речей, заощадити сімейний бюджет і гарний шанс проявити фантазію та створити річ, що буде тільки в тебе – ексклюзив.
До Великодня було проведено квест-гру «Великодні полювання» та майстер-клас «Великодній віночок».
Майже жоден захід не обходиться без чаювання. Саме в такій невимушеній атмосфері молодь спілкується між собою, з іншими користувачами та бібліотекарями, ділиться своїми враженнями, переживаннями та планами на майбутнє.
Від організацій, з якими ми співпрацюємо, маємо багато подяк та грамот. Проте найбільшою нагородою став звичайний лист від хлопця, в якому він писав, як подобається йому наша бібліотека, заходи, як він нас любить і чекає чергової зустрічі.
Приємно, коли твоя робота потрібна і важлива для людей!
Олена Завірюха,
головна бібліотекарка відділу сприяння технічній творчості молоді
Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка