Кіровоградщина – один із небагатьох регіонів країни, де, на щастя, не ведуться бойові дії, але, на жаль, не минає жодної доби без повітряних тривог та жалоби за загиблими у війні Героями. І до нас долітають крилаті ракети, є людські жертви. Та люди, оговтавшись від шоку початку війни, працюють, гостинно приймають та підтримують вимушених переселенців. З початку війни, з понад 145 тис. людей, які, тікаючи від ворожих обстрілів, приїздили до Кропивницького, понад 80 тис. залишилися жити в області. І ці цифри зростають щодня.
Широкомасштабне вторгнення військ рф на територію України, яке розпочалося 24 лютого, змусило адміністрацію бібліотеки терміново перебудувати діяльність колективу закладу, адже в умовах воєнного стану змінилися пріоритети та умови роботи. Бібліотечні фахівці активно включилися в інформаційну війну; широкого застосування набуло поєднання офлайн та онлайн заходів, бібліотечної роботи з волонтерською.
Активізувалася робота щодо інформаційно-просвітницької та реабілітаційної допомоги внутрішньо-переміщеним особам. Згодом усі заходи було об’єднано у загальнобібліотечний проєкт «Твій бібліодень». Кожного дня ми пропонуємо підліткам та молоді майстер-класи, інтерактивні заняття, творчі зустрічі з письменниками, вуличні міні акції тощо.
Наприклад, у вівторок бібліотекарі запрошують на цікавий майстер-клас, у середу – на інтерактивне заняття з роботами, у четвер – на вуличну акцію. Щоп’ятниці в бібліотеці спільно з ГО «Екскурсійно-інформаційний центр», у рамках проєкту «Кропивницький гостинний», ініційовано знайомство переселенців з історією м. Кропивницького; надається інформація щодо отримання освітніх та медичних послуг, умов користування бібліотекою, проводяться анкетування щодо тематики наступних зустрічей.
Аншлаг у відвідувачів бібліотеки викликає «кіноп’ятниця»: перегляд кінофільмів або мультфільмів на замовлення глядачів. Запах смаженого попкорну, яким бібліотекарі завжди пригощають відвідувачів, наповнює бібліотеку відчуттям домашнього затишку і піклування.
Бібліотекарі активно відвідують місця проживання або масового перебування внутрішньо переміщених осіб (ВПО): проводять ігри, вікторини, огляди літератури, запрошують до бібліотеки. За попередніми підрахунками працівники бібліотеки для ВПО провели 43 заходи, які відвідали понад 900 осіб.
Працівники бібліотеки долучилися до акції «Кіровоградщино, разом до Перемоги!», яку на базі Дендропарку з метою підтримки родин ВПО та ЗСУ, організували Департамент культури та туризму Кіровоградської ОВА, громадський простір «Krop:hub», ГО «Серця матерів».
Така діяльність бібліотеки сприяє реабілітації та психологічному розвантаженню підлітків, молоді, які зазнали впливу жахливої війни.
В умовах воєнного стану змінився формат вуличних акцій бібліотеки. Щоб не наражати відвідувачів та учасників на небезпеку, проводимо вуличні міні-акції. Зокрема, нещодавно провели акцію до Дня вишиванки в рамках ініційованої бібліотекою обласної акції «Вишиванка – магічний код нації». Разом із друзями та партнерами цією акцією ми хотіли ще раз продемонструвати наш патріотизм, єдність та віру в світле майбутнє України.
Традиційно бібліотекарі потурбувалися про яскраве оформлення акції: книжкові виставки («Вишиванка – магічний код нації», «Новинки літератури») та виставки робіт (виставка дитячих малюнків «Я житиму тут», фотовиставка Мирослави Липи «Берегині Перемоги», виставка виробів декоративно-ужиткового мистецтва «Вишивка любові та єднання»), які привертали увагу перехожих ще здалеку. У заході також взяли участь з власними роботами і місцеві майстрині декоративно-ужиткового мистецтва.
Бібліотекарі підготували цікаві майстер-класи («Паперова вишиванка», «Вишиванка-оберіг») та творчі активності, присвячені вишиванці. Фахівці Патрульної поліції Кіровоградської області провели майстер-клас зі створення флікерів, КЗ «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» – безкоштовне анонімне тестування на ВІЛ/СНІД.
Та найпопулярнішим був інтерактив із кодування свого імені в персональну вишиванку, де кожен бажаючий міг за допомогою бібліотекарів та сайту «Текстова вишивка» (https://vyshyvka.ukrzen.in.ua/) створити унікальний орнамент, який відповідає його імені.
У рамках акції спільно з ГО «Кіровоградське телевізійне інформаційне молодіжне об’єднання «Відкриті двері» провели благодійний розпродаж робіт із виставки виробів декоративно-ужиткового мистецтва «Вишивка любові та єднання». Кошти у сумі 4,5 тис. грн спрямували на доставку гуманітарної допомоги, зібраної українською спільнотою в місті Франкфурт-на-Майні (Німеччина).
Але не забуваємо ми і про наших постійних користувачів – школярів та студентів, які в умовах війни навчаються дистанційно, а отже і заходи для них ми проводимо також дистанційно (зустріч із місцевою поетесою та літературознавицею Антоніною Царук, цикл творчих зустрічей з письменником Павлом Чорним «Поетичний казкодром», творчий вечір письменника Олександра Косенка (до 65-річчя від дня народження), онлайн виставка малюнків «Україна моїми очима», численні зустріч молоді з фахівцями Головного управління ДСНС України та Управління патрульної поліції в Кіровоградській області на тему безпеки та ін.).
За два місяці ми вже пристосувалися жити в умовах війни, а отже щодня намагаємося розширювати співпрацю та організовувати заходи для молоді, які були звичайними у мирні часи: презентуємо книги («Остання людина» Романа Воронкова), організовуємо засідання клубів за інтересами («Ліра»), вивчаємо англійську (клуб англійської мови «SpeakUp» разом із американцем Джефом Шліпером), надаємо допомогу у навчанні, виборі професії (клуб з профорієнтації «Профі»), проводимо різноманітні майстер-класи (напередодні християнського свята Великодня бібліотекарі провели для користувачів бібліотеки та тимчасово переміщених осіб майстер-клас «Магічне диво» із розпису великоднього яйця – писанки). Турбуємося про те, щоб програми та проєкти, які реалізуються бібліотекою, були корисними молоді (в рамках бібліотечного інтернет-проєкту «#Читаймо!» триває робота щодо створення аудіофайлів за творами Григора Тютюнника, письменників-земляків). Ведеться активна робота щодо наповнення веб-сайту та сторінок бібліотеки в соцмережах власним продуктом патріотичного спрямування (створено понад 30 відеороликів, відеооглядів літератури, онлайн вікторин тощо, що сприяє залученню молоді до бібліотеки). Продовжуємо виконувати функції обласного методичного центру (для бібліотекарів області проведено чергове заняття обласної скайп-школи – практикум на тему «Не дай собою маніпулювати», у якому взяли участь 66 бібліотекарів; заплановано проведення бібліотечного meet up «Цифровізація в бібліотечній сфері: сучасність та перспективи розвитку» для бібліотечних фахівців Аджамської, Великосеверинівської, Кетрисанівської, Первозванівської, Соколівської ТГ Кропивницького району).
З першого дня війни бібліотекарі активно включилися в волонтерську роботу, адже ще з 2014 р. збереглися тісні зв’язки з багатьма волонтерами та громадськими організаціями, на базі яких створені гуманітарні штаби: ГО «Армія SOS», ГО «Територія успіху», «Гончаренка центр»; з’явилися і нові друзі та партнери: волонтерська група «Єдність Кропивницький», волонтери спортивної бази «Борець», Обласного клінічного госпіталю ветеранів війни, Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості та ін.
Бібліотекарі здають кров, збирають продукти, медикаменти, гроші, речі, книги письменників-земляків; щотижня долучаються до приготування їжі та фасування продуктових наборів, надають притулок у власних оселях. За два місяці війни працівниками бібліотеки перераховано на потреби ЗСУ понад 17,0 тис. грн власних коштів…
Ця робота триває і буде тривати доти, допоки не мине потреба. Адже ми всі розуміємо важливість надійного тилу для наших Героїв, які боронять країну від ворога і завдяки яким ми живі. Працюючи кожного дня, ми всі працюємо на Перемогу.
Валентина Зеленіна,
заступниця директорки
Кіровоградської обласної бібліотеки для
юнацтва ім. Є. Маланюка