Ностальгійний туризм – цей новий напрямок мандрівничої галузі отримав поштовх для розвитку на Кіровоградщині.
Наприкінці серпня за ініціативи керівника освітніх програм міжнародного
фонду «ESJF» Олександри Фішель та редактора проекту «Єврейське містечко України» Євгена Шнайдера, краєзнавиці Тетяни Федорів за участі управління культури і туризму Олександрійської міської ради, краєзнавця, директора олександрівського музею Василя Білошапки, працівників відділу бібліографії та краєзнавства Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва імені Євгена Маланюка та голови Кіровоградської обласної громадської організації «Нашите Хора» Сергія Осадчого відбулась онлайн зустріч з питання облаштування єврейських кладовищ на території країни та, зокрема у місті Олександрія.
Розглядалося питання розвитку нового туристичного напрямку – ностальгійний туризм, де привабливо-туристичним об’єктом є єврейське кладовище. Завдяки традиційним написам саме на надгробних плитах єврейських поховань є можливість дізнатись не лише про небіжчика і його сім’ю, але і про історію містечка, де розміщене кладовище. Але для цього треба потрудитись. Саме про свої здобутки у цій царині й розповідали учасники зустрічі.
Був анонсований змістовний посібник «ESJF» «Досліджуємо єврейське кладовище» авторів Естер Зискіної та Олександри Фішель, який існує в електронному та паперовому вигляді. Єврейські кладовища – і не тільки єврейські – чекають своїх дослідників і подальшого збереження. А вони є в Олександрівці, Добровеличківці, Йосипівка на Вільшанщині (раніше Юзефпіль) та інших населених пунктах Кіровоградщини.
Треба зазначити, що приклад єврейської спільноти стосовно поховань одноплемінників має слугувати зразком для наслідування всім нам – громадянам України.
Ця зустріч стала можливою завдяки активній позиції Кіровоградської обласної громадської організації «Нашите Хора», яка постійно опікується збереженням історії нашого краю. Встановлення (у 2010 році) пам’ятного знаку у місцині Садочки біля Вільшанки на місці страти євреїв Вільшанщини у 1943му році (вільшанський Бабин Яр) – ініціатива болгарської діаспори і продовження біблійних традицій людяності та любові до ближнього. Адже лише в Болгарії, хоча вона була сателітом Німеччини у Другій Світовій війні, болгарський народ зміг відстояти своїх єврейських братів.
А їх в Болгарії проживало понад 50 тисяч! Тоді Димитар Пєшев – болгарський міністр – закликав народ і Болгарську Православну Церкву захистити євреїв. І це – завдяки підтримці царя Бориса – їм вдалося. Неймовірно, але порятунок болгарських євреїв – історичний факт.
До речі, у Києві декілька років тому було названо сквер на честь Димитра Пєшева – Праведника народів світу.
Сергій Осадчий