27 січня, у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту
Видання «Праведники народів світу. Україна» авторів Інна Іоффе, Олександр Євсюкова вийшло до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру і розповідає про українців, які рятували євреїв в часи Голокосту. У ній не тільки згадуються імена 2659 героїв з усіх регіонів, а й описані окремі історії українських Праведників народів світу й порятунку євреїв із фотографіями рятівників і врятованих. Видання підготувала Єврейська конфедерація України в партнерстві з Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» і Євро-Азіатським Єврейським Конгресом.
Коли євреї Європи були приречені нацистами на неминучу загибель, знайшлися ті, хто, ризикуючи власним життям та життями своїх рідних, наважувалися надавати євреям допомогу та порятунок – керуючись лише почуттям милосердя і не вимагаючи нічого натомість. Шануючи цей подвиг людяності та безкорисливої жертовності, Держава Ізраїль нагороджує таких рятівників почесним званням Праведників народів світу.
Україна посідає четверте місце за кількістю Праведників народів світу після Польщі, Нідерландів та Франції. Більшість українців отримали це почесне звання вже за часів Незалежності, адже в часи СРСР правду про Голокост замовчували й відповідно – влада не афішувала подвиг людей, що рятували євреїв. Лише на зламі тисячоліть історичну правду вдалося відновити.
14 травня 2021 року Україна вперше відзначила День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Станом на 1 січня 2020 року 2 659 громадян України удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту. Дії цих людей під час Другої світової війни дали можливість багатьом євреям з окупованих нацистами територій Європи врятуватися від страти або відправлення до таборів смерті. Допомога євреям в окупованій Україні найчастіше каралася смертю самого рятівника і всієї його сім’ї. Та все ж люди ризикували. На теренах України представниками різних національностей було врятовано понад 17 тис. євреїв
Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.
Сьогодні, через вісімдесят років, допомоги та підтримки потребують громадяни України, які внаслідок російської-української війни втратили свої будинки і змушені шукати захисту за кордоном. Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» спільно з благодійною організацією «Фонд Пам’яті «Бабин Яр» збирає кошти для надання гуманітарної допомоги українцям.
Людмила Гурба,
завідувач відділу
інформаційно-бібліографічних послуг та краєзнавства
обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка