Міста-герої великої війни

У нас немає страху перед росією.

І, схоже, тільки в нас одних,

з усіх націй на світі, його й немає.

                            (Оксана Забужко)

Майже два роки Україна живе у стані повномасштабної війни. Все горе, героїзм, випробовування, які довелося побачити українцям під час російської агресії, українські літератори відображають у творах присвячених військовій тематиці. Більшість з них стануть безцінним спадком для нащадків. Пропонуємо вашій увазі невеликий огляд книг, присвячений містам-героям. Ці видання варті того, щоби прочитати їх зараз та перечитати після перемоги.

Харків став одним із перших міст, яке прокинулося від вибухів зранку 24 лютого 2022 року 6 березня 2022 року Президент Володимир Зеленський надав Харкову звання міста-героя України.

У книзі «Місто-герой Харків. 28 історій незламності» / Д. Бура. – Харків: Фоліо, 2023. – 352 с., Дар’я Бура зібрала історії 28 людей, які стояли за Харків та область. Звісно, 28 історій – це не весь Харків і це не єдині люди, що наближали перемогу. їх значно більше. Саме тому Харків встояв.

Бої за місто та його околиці тривали від 24 лютого до 11 вересня 2022 року. Після артобстрілів росіяни, прорвавши кордон на пункті пропуску «Гоптівка», пішли у наступ на Харків. Окупанти недооцінили готовність українців до оборони. І ще більше не оцінили цивільне населення, яке не терпітиме примусу до братерства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та «руского міра» вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харків’яни билися за своє місто.

Чернігів – найпівнічніше місто обласного значення в Україні. Його називають місто-герой, місто-легенда. Від Чернігова до Києва машиною їхати лише дві години, а до кордону з рф – годину, тому оборона міста 2022 року мала стратегічне значення для захисту столиці. «Якби ми не втримали Чернігів, могли би втратити і Київ», – пояснюють військові. Чернігів перебував в облозі 38 днів. Коли була змога, містяни виїжджали; з 280 тисяч мешканців лишилося 80 тисяч.

Ті, що лишилися, – вистояли. Місто зазнавало артилерійських та авіаударів, опинилося практично у блокаді, без зв’язку і комунікацій. Його околиці розбиті до цеглин. Але саме тут російські танки «їхали заднім ходом» і палали від «коктейлів Молотова». Чернігів став містом героїв, а його оборона, як і всього регіону, трималася на чотирьох складових. Навіть на п’яти – ще річка Десна допомагала.

Про тих, хто втримав і виборов місто у російських окупантів, – написала Дар’я Бура у своїй у книзі «Чернігів. Чотирикутник єдності» / Д. Бура. – Харків: Фоліо, 2023. – 192 с.

Місяцями весь світ у прямому ефірі спостерігав, як російська армія знищує Маріуполь. Холод, голод, страх, зруйновані будинки і близькість смерті – усе це стало реальністю мешканців міста після початку блокади. Серед тих, кому довелося пережити цей жах, була й Надія Сухорукова, авторка книжки «Маріуполь. Надія.» / Н. Сухорукова. – Київ: Лабораторія, 2023. – 224 с.

Не впасти у відчай Надії вдалося лише завдяки власному щоденнику. День за днем вона фіксувала події у місті, яке повільно перетворювалося на попіл та руїни. Відверто і до болю емоційно вона показує Маріуполь очима його мешканки.

Головна ідея книги – сила надії українського народу, знищити яку не під силу жодному окупантові.

Битва за Бахмут – найкровопролитніша битва з початку російського вторгнення в Україну 2022 року, і найкривавіша битва піхоти з часів Другої світової війни

Український письменник та воєнний документаліст Мирослав Лаюк випустив збірку репортажів та есеїв «Бахмут» / М. Лаюк. – Київ: Ukrainen, 2023. –256 с. – це тексти про побут війни, про те, чому військові роблять манікюр і як з’являються позивні, про непоправні втрати, історію міста та феномен пам’яті й забуття.

Поєднуючи поетичну майстерність з ретельною воєнною документалістикою, Мирослав Лаюк підсвічує деталі, образи, людей війни так, як здатен тільки поет.

Бої за Ірпінь – епізод битви за Київ у збройному протистоянні між російськими та українськими збройними силами під час російського вторгнення в Україну 2022 року, метою якого було взяття під контроль міста Ірпінь. У рамках наступу на Київ (2022) російські війська прагнули контролювати Ірпінь, Бучу та Гостомель, щоб оточити та обложити українську столицю Київ із заходу

У книзі Петра Щербини «Битва за Ірпінь» // Київ: Саміт-Книга, 2022. – 204 с. автор розповідає про події, які відбувалися наприкінці лютого у березні 2023 року в місті Ірпінь Київської області. У книзі опубліковано відгуки про ірпінські події відомих у світі людей, список підрозділів, які виконували бойові завдання в районі міста Ірпінь, а також згадано героїв, які віддали своє життя за Ірпінь. Наголошується, що в боях за Ірпінь загинули 39 бійців територіальної оборони.

Від березня до листопада 2022 року місто Херсон перебував під російською окупацією, 6 березня 2022 року отримало статус «Місто-герой» від Президента України.

Книгу оповідань «Сни про Херсон» / А. Петрик. – Харків: Фоліо, 2023. – 160 с. видав херсонський науковець, а нині – старший науковий співробітник університету литовського міста Клайпеда, Артем Петрик.

Його розповідь – про подвиг і малодушність, про спротив і розправу, про відчай та надію, про передсмертні листи та вільні сни в неволі, про тих, хто мріяв, але не дожив, і про тих, хто вижив усупереч безжальному кривавому часу, хто, попри терор окупантів та крики з катівень, вірив у визволення і не здавався, не зрадив друзів і принципи, не зрадив Україну.

Підготувала Людмила ГУРБА,

головний бібліотекар

відділу інформаційно-бібліографічних послуг та краєзнавства

Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

Вибрати мову сайту »