Голокост на Кіровоградщині

До Дня пам’яті жертв Голокосту прогресивна світова спільнота згадує трагічні події геноциду єврейського народу. Тож і в обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка відбувся тематичний захід.

Після хвилини мовчання, спікери Сергій Гейко (історик і краєзнавець), Павло Чорний (педагог і поет), Роман Любарський (літератор і журналіст) нагадали про жахи Аушвіцу та Бабиного Яру, про подвиг Праведників народів світу, про катування та масові розстріли людей у нашому місті, під час його окупації фашистськими загарбниками.

Спікери зазначили, що відповідно до історичної хроніки, найкривавішим днем за кількістю жертв-євреїв у нинішньому Кропивницькому стало ЗО вересня 1941 року. Тоді у протитанкових ровах за містом нацисти розстріляли 4200 євреїв, у тому числі 600 євреїв-військово-полонених. Розстріли євреїв на Кіровоградщині тривали впродовж 1941-1944 років. Вшановуючи пам’ять загиблих євреїв Кіровоградщини, ледве не в кожному районі, з’явилися свої «бабині яри» – пам’ятні місця, з якими пов’язані акції геноциду євреїв у 1941 – 1944 років. У 1991 році у Кропивницькому було встановлено перший в Україні пам’ятник «Євреям – жертвам нацизму», напроти обласної лікарні.

Прикро, що реалії війни внесли корективи в організацію заходу. А масований ракетний обстріл українських міст і сіл став наочним підтвердженням російського наступництва нацистських попередників, в їхній кривавій імперській політиці.

Лейтмотивом виступів стала переконаність про паралелі Голокосту та Голодомору, про тоталітарну спорідненість сталінізму, гітлеризму та путінізму. З вірою в нашу Перемогу пролунали рядки вірша «БІЛЬШЕ НІКОЛИ!»…

Хай квіту торкаються бджоли,

Святкуючи мирні труди!..

Фашизму – не бути ніколи!

Рашизму – не бути ніколи!

А ЛЮДСЬКОСТІ – БУТИ ЗАВЖДИ!

Павло ЧОРНИЙ

Вибрати мову сайту »