Бібліотеки Кіровоградщини: воєнний вимір

У статті проаналізовано роботу бібліотек Кіровоградської області у воєнний час, надано приклади реалізації різноманітних проектів з партнерами; показано діяльність бібліотек для осіб, що виїхали за кордон; представлена волонтерську діяльність та приклади заходів по залученню коштів для допомоги військовим.

Не дивлячись на тяжкий період у житті нашої країни, бібліотеки Кіровоградщини тримають стрій і приймають виклики, породжені війною, шукають рішення для подолання наявних проблем та загроз, виявляють і застосовують різні новітні можливості для розвитку та успішної діяльності власних закладів.

Однією з таких можливостей є проектна діяльність, яка дозволяє сконцентрувати увагу на найбільш гострих проблемах, виділяти й розвивати головні напрями роботи.

Лідерами в проектній діяльності серед бібліотек області є бібліотеки міста Олександрії.

У цій статті надається інформація про найцікавіші проекти бібліотек Кіровоградщини.

Центральна бібліотека міста Олександрії здобула перемогу в проекті «ВільноХаб_Олександрія», спрямованому на підтримку дітей та молоді, постраждалих через воєнні дії, за програмою «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується Міжнародною радою наукових досліджень та обмінів (IREX) у партнерстві з організацією «Будуємо Україну разом» (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network і за активної підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України.

До організації та проведення заходів книгозбірня залучила волонтерів, які мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та надала їм можливість тимчасової зайнятості.

Заходи для дітей та молоді віком від 10 до 35 років у межах роботи ВільноХабу були різноманітні як за тематикою, так і за формами організації. Це були цікаві й творчі майстер-класи для юних відвідувачів, ігротеки, кіноперегляди, зустрічі з волонтерами та психологами, діалоги та порозуміння, уроки медіаграмотності та кібербезпеки тощо.

Вчетверте отримали підтримку ідеї Центральної бібліотеки міста Олександрії від європейської ініціативи Meet and Code 2022. Фінансування 2-х мінігрантів сприяло проведенню заходів з програмування та отримання цифрових навичок для дітей і молоді в Олександрійській громаді у воєнний час: змагання з робототехніки «Кегельринг. LegoMindstorms EV3»Ta п’ятиденної онлайн-події воркшопу «Середовище Arduino».

Також, бібліотеки цієї системи успішно пройшли конкурсний відбір на участь у проекті «Волонтери», який втілює Громадська організація (ГО) «Слов’янський культурний центр «Задзеркалля» у рамках програми «Розвиток і підтримка молоді Кіровоградської області через молодіжні ініціативи та UPSHIFT» у партнерстві з Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ).

З 01.07.2022 по 01.01.2023 рр. було реалізовано проект «Громадський хаб «Амбасадори безпеки», що втілюється ГО Агенція сталого розвитку «Хмарочос» у партнерстві з Олександрійською міською ЦБС за підтримки Канадсько-українського проекту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади.

Втілюють цікаві та важливі ініціативи разом із мешканцями своєї громади Центральна публічна бібліотека Новгородківської громади, яка стала учасницею проекту «#ВільноХаб» завдяки розширенню локації однойменного проекту Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка.

Ця ініціатива була спрямована на те, аби бібліотекарі мали змогу забезпечувати розв’язання інформаційних та навчальних потреб у громаді у зв’язку з війною та її гуманітарними наслідками; надавати підтримку внутрішньо переміщеним особам, залучаючи їх до заходів у межах проекту, допомагати дітям та молоді адаптуватися в новому середовищі, соціалізуватися та розвиватися. За чотири місяці проекту «ВільноХаб» волонтери з-поміж ВПО провели 40 заходів та залучили до участі понад 400 учасників.

Успішно реалізували проект «Разом з волонтерами до Перемоги!» «Центральна публічна бібліотека Компаніївської селищної ради Кіровоградської області» в партнерстві з ГО «Успішна Взаємодія»

Захід реалізувався в межах проекту «Соціальне замовлення: співпраця влади і громади Кіровоградщини», що здійснює КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Наслідком реалізації проекту стало створення комфортних умов для відпочинку та обігріву волонтерів Компаніївської громади, посилення їх професійної спроможності, проведення для них навчальних заходів, семінарів з написання проектних заявок на отримання грантів та навичок безконфліктної комунікації.

На соціальну підтримку та освітній розвиток спрямовані проекти бібліотек централізованої системи міста Кропивницького. Ігри, через які навчають, – доповнили діяльність просторів учасників проекту Громадський хаб «Амбасадори безпеки».

У партнерстві з ГО Агенція сталого розвитку «Хмарочос» стартував проект «Інкубатор». Це освітня платформа з фінансової грамотності для дітей, підлітків та молоді. Через цікаві фінансові ігри учасники та учасниці знайомляться з основами фінансової грамотності, розвивають підприємницькі якості та лідерство, навчаються працювати в команді.

В межах проекту «Програма з адвокації громадської безпеки під час війни для лідерів громад» організовано блог-кав’ярню «Мистецтво арт захисту «Як створити медійні проекти мистецького спротиву». В рамках блог-кав’ярні учасники дізнавалися більше про те, як мистецтво посилює рух громадянського спротиву та допомагає ставати гучнішим у боротьбі з російською пропагандою.

Протягом двох місяців активна молодь Кропивницького, волонтери та волонтерки, лідери та лідерки думок, внутрішньо переміщені особи, представники та представниці громадських організацій, закладів освіти та культури у форматі блог-кав’ярень навчалися розкривати теми громадської безпеки через блогерські проекти та опановували, різноманітні арттерапевтичні методики.

Формат заходів передбачав неформальну освітню атмосферу, спілкування з експертами та обмін досвідом. Протягом десяти блог-кав’ярень у Кропивницькому учасники та учасниці навчалися опановувати складні теми через ігрофікацію, писати історії, створювати медійні проекти мистецького спротиву, записувати подкасти, візуалізувати блоги, просувати соціальні теми у соціальних мереж.

Війна внесла зміни в реалізацію проекту «Школа безпеки», важливими стали безліч питань, на які потрібно було дати відповідь. Також значно розширилося і коло користувачів, на яких спрямовано проект. На сторінці бібліотеки в мережі «Фейсбук» з’явилася віртуальна дошка порад: #Допомога_поруч та #Інформація_читачу. Було створено кілька порадників на актуальні теми: «Як подати заявку про пошкоджене майно під час війни: для тих у кого немає «Дії» в телефоні», «Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи та довідку переселенця», «Хто може вивезти дитину за кордон під час війни», про платформи та чат-боти з розшуку дітей та інші актуальні нині питання. Бібліотекарі також інформували читачів про центри надання адміністративної та матеріальної допомоги доступні для внутрішньо переміщених осіб в нашому місті «#переселенцям_у_Кропивницькому». У рамках проекту було створено порадники про мінну небезпеку, психологічну допомогу при виникненні страху повітряних тривог, про способи очищення води в домашніх умовах. Створено відеоролик про першу допомогу при кровотечах.

Бібліотекарі Кіровоградщини не залишили поза увагою користувачів, які виїхали в країни Євросоюзу і стали ізольованими від дому. Взяли до уваги всі можливі способи та зусилля, аби допомогти їм. І для подолання бар’єра доступу до українських бібліотек, поширення знань з української мови та літератури, продовження навчання з комп’ютерної грамотності бібліотеки запровадили інноваційні послуги а саме: центральна міська бібліотека Світловодської територіальної громади запровадила дистанційне навчання з української мови та комп’ютерної грамотності, створила електронну доставку та дистанційне індивідуальне інформування за темами: українська література, музична культура, історія України, психологія, здоровий спосіб життя тощо.

Такі інноваційні послуги отримували та використовували для поширення серед школярів-українців волонтери-викладачі в школах Нідерландів, Німеччині, Чорногорії та Польщі.

Фахівці бібліотеки-філії № 21 міста Кропивницького для своїх читачів, які виїхала за кордон або ж в інший регіон України, започаткували нову рубрику в подкасті – «Дванадцять балів». Вона покликана допомогти дітям дистанційно засвоїти програму з української та зарубіжної літератури.

Працівники бібліотечної спільноти Кіровоградської області разом з читачами збирали книги українською мовою та за допомогою волонтерів відправили їх для читання переселенцям у Швецію, Польщу, Німеччину.

Під час війни об’єднаність та стійкість є вагомим внеском у перемогу над ворогом, тому на початку війни бібліотекарі центральних книгозбірень громад об’єдналися в волонтерські активи, ініціативні групи, загони: «Добра ДІЯ», «Твори добро», «Єдність», «Пліч-о-пліч», «Добра воля», «БОБ»; сільські бібліотекарі влились у, так звані, штаби старостинських округів, де під керівництвом старост виконували першочергові завдання.

В рамках благодійних акцій «Рука допомоги», «Ми – з Вами!», «Повертайся живим!», «Чужого горя не буває», «Естафета добрих справ» та інших бібліотекарі збирали харчові продукти, медикаменти та продукти першої необхідності для ЗСУ, Національної гвардії, Сил територіальної оборони тощо. Бібліотекарі брали активну участь у плетінні маскувальних сіток для блок-постів та на передову, допомагали в організації постів самооборони, зупинок перепочинку для біженців, підготовці бомбосховищ для місцевого населення, облаштування гуртожитків для ВПО.

Бібліотекарі та читачі Гайворонської громади придбали близько 2-х тисяч сіток для гамаків, які потім власноруч перетворили на маскувальні. Крім того, що в перші дні війни бібліотекарі збирали речі для переселенців, допомагали в приготуванні консервів різних видів, готували обіди для підрозділів ТРО, пекли хліб та інші види хлібопродуктів для українських воїнів.

Щоденно працюють на перемогу фахівці бібліотек Голованівської селищної ради. Активно підтримуючи українських військових у боротьбі проти ворога, перераховують кошти до Благодійного фонду «Повернись живим», в’яжуть носки, шиють розвантажувальні жилети, чохли на каски, спідню білизну. В перший місяць війни бібліотечні господині спекли 80 кг булочок та різних смаколиків для українських військових.

Обрали свій «фронт» роботи активні читачки бібліотек Смолінської територіальної громади. Ключовий напрямок діяльності «Пиріжечного батальйону» – наготувати українських захисників смачними стравами: пиріжками, рогаликами, домашнім печивом тощо. Десять активних жінок «батальйону» на чолі з завідувачкою бібліотеки тісно співпрацюють з іншими волонтерськими організаціями Кіровоградщини та України. Така діяльність приносить злагодженість і користь багатьом воїнам-односельчанам та воїнам, які проїздять повз селище.

Свою площину оборони тримають бібліотекарі публічної бібліотеки Кетрисанівської громади. Це така невеличка громада в Кіровоградській області, але в ній живуть і працюють дуже активні та небайдужі люди. Бібліотекарі започаткували, а читачі підтримали благодійну акцію «БІБЛІО-сушка». Мета акції – забезпечення воїнів ЗСУ якісними натуральними трав’яними чаями та сухими овочами для супових і борщових наборів.

А напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, фахівці цієї мережі організували благодійний ярмарок на користь ЗСУ. Товари для нього надали усі охочі – фахівці бібліотек-філій та їх читачі. Вирощені власноруч: картопля, морква, буряки, цибуля, гарбузи, яблука, виноград, айва та інші овочі та фрукти. Відвідувачі ярмарку із задоволенням купували різноманітні смаколики від старанних господинь, вироби декоративно-ужиткового мистецтва місцевих майстрів. Під час благодійного заходу зібрано близько 10 тис. грн, вони були перераховані на потреби військовослужбовців.

Напередодні Дня захисників і захисниць України бібліотекарі цієї ж мережі привітали захисників та захисниць обласного військового шпиталю. Небайдужі кетрисанівці, підтримавши ініціативу бібліотекарів, зібрали для шпиталю вантажний автомобіль гуманітарного вантажу – різні види продовольчої продукції та підготували разом із колективом сільського будинку культури (керівник колективу – бібліотекар філії «Грузька сільська бібліотека») концерт-подяку для військових ЗСУ та працівників шпиталю. Подібна допомога була здійснена і до Дня Збройних Сил України, Різдва Христового та інших свят.

Бібліотеки області організовували кампанії по збору коштів, які діяли під час концертних програм, благодійних ярмарків, розпродажів: «Разом до Перемоги!», «Повертайся живим!», «Господиня в вишиванці», «Під покровом Христа», «Ох, варенички, мої милі», «Молодь Верблюжки – захисникам України» та інших. Вторговані кошти передавались волонтерам, які придбавали для захисників тепловізори, квадрокоптери та інше необхідне військове спорядження.

Наприклад, бібліотекарі Новоархангельської центральної публічної бібліотеки організували чудову виставку картин місцевої художниці Зої Юзвенко та виробів з глини її мами Зої Іванівни Кутецької. Збору коштів на потреби війська сприяв благодійний розпродаж представлених на виставці робіт. Проводилась велика інформаційна робота, усі картини можна було побачити не лише відвідавши бібліотеку, а й переглянувши онлайн на бібліотечній сторінці в мережі «Фейсбук». Виставка включала 19 полотен, різних за розміром, стилем та настроєм. Усього продано 14 картин на суму 11 тис. гривень.

Благодійні розпродажі знайшли підтримку серед жителів багатьох інших громад Кіровоградщини та усі вони були направлені на підтримку ЗСУ.

Усі без виключення бібліотеки області ведуть роботу щодо інформування внутрішньо переміщених осіб. Для ВПО на сторінках соціальних мереж бібліотек та в інформаційних куточках/інформаційних зонах ведеться інформування про центри надання адміністративної та матеріальної допомоги, регулярно оновлюються відомості про важливі документи: міжнародні нормативно-правові акти, закони й постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади (зокрема, Міністерства оборони, Міністерства соціальної політики, Міністерства інформаційної політики), а також статті з цієї тематики, що надруковані в періодичних виданнях.

На превеликий жаль, війна ще триває. Бібліотекарі Кіровоградщини самовіддано працюють для нашої України, впевнено рухаючись до перемоги. Вони не залишають без уваги кожного і завжди готові підтримати всіх, хто потребує допомоги в цей дуже важкий для всіх українців час. Бібліотечні працівники Кіровоградщини готові обійняти, допомогти, знайти інформацію і просто зателефонувати, щоб поцікавитись про те, що людям потрібно. В цьому і полягає вся сутність бібліотечної професії. Адже бібліотеки сьогодні – це точка опори, на якій будується простір інформацій-ного, культурного, суспільного життя та волонтерського руху.

Олена Кісельова,

Завідувачка науково-методичного відділу

Кіровоградської обласної бібліотеки

для юнацтва ім. Є. Маланюка

Вибрати мову сайту »